Ekonomi değil saray uçuyor

Saray’ın uçak filoları yerine bir bir kamu arazilerini elden çıkardığını kaydeden CHP’li Akın, “Kendi uçak filosuna dokunmayan iktidar, her şeyi satıyor” dedi.

Ekonomi değil saray uçuyor

BirGün ANKARA

TEİAŞ başta olmak üzere elden çıkarılmak istenen kamu işletmeleri ve kamu arazileri, özelleştirme kararlarına konu olurken Saray’ın uçak filosunu bir türlü elden çıkarmaması tepkilere neden oldu. CHP Enerji Politikalarından Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Akın, yeni sistemin sadece AKP’li Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan’ı uçurduğunu söyledi.

Türkiye için kritik bir konumda olan TEİAŞ’ın özelleştirme kapsamına alınmasının ardından yeni bir Cumhurbaşkanlığı kararıyla pek çok kamu kurumuna ait arazilerinin de satılmasının önünün açıldığını vurgulayan Akın, “İktidar, sarayın uçak filosunun satılmasıyla ilgili tartışmada bile ayağa kalkarken özellikle son bir yıldır ülkemizdeki bütün değerli kamu arazilerini satmaya devam ediyor. Kendi uçak filosuna dokunulmasını bile istemeyen iktidar, 83 milyon vatandaşımıza ait kamu arazilerini ise hiç umursamadan satıyor” dedi.

BETON SEVDASIYLA HAREKET EDİYOR

“Ekonominin uçacağı vaadiyle hayata geçirilen tek adam rejimi artık ülkede ne var ne yok satmaya başladı” diyen Akın, BirGün’e yaptığı açıklamada şunları vurguladı:

“Yeni sistemde ekonomi değil, sarayın uçak filosu uçuyor. Kentlerin içlerinde yer alan değerli kamu arazileri iktidarın beton sevdasıyla ranta dönüştürülmek isteniyor. Özelleştirme kapsamına alınan arazilerin neredeyse tamamında otel kurulması, konut ve ticaret alanları oluşturulması gibi imar planı değişiklikleri yapılıyor.

Bu kapsamda daha önce özelleştirme kapsamına alınan ve mülkiyeti Hazine’ye kayıtlı Muğla Bodrum, Ankara Çankaya, Eskişehir Tepebaşı, İstanbul Büyükçekmece, İstanbul Küçükçekmece, İzmir Konak’ta yer alan kamu arazilerine konut, otel, ticaret alanları yapılmasına yönelik imar planı değişiklikleri yapıldı. Ayrıca mülkiyeti TEDAŞ, TEİAŞ ve EÜAŞ’a ait Aydın Didim’deki kamu arazilerine de otel projesi ve konut alanı yapılması için değişikliğe yapılan itirazlar reddedildi.”

“Söz konusu kararla, Ankara Üniversitesi ile Jandarma Genel Komutanlığı’nın kullandığı Antalya Manavgat’ta yer alan 157 dönüm kamu arazi; Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ile SGK’nın kullandığı Aydın Didim’de yer alan 76 dönüm kamu arazi ile TCDD’ye ait Balıkesir Edremit’te yer alan 16 dönüm arazi de özelleştirme kapsamına alındı. İktidar bu arazilere de otel, konut alanı gibi imar değişiklikleriyle ranta açmayı hedefliyor. Ayrıca Emniyet Genel Müdürlüğü, Karayolları Genel Müdürlüğü, Devlet Su İşleri’ne ait İzmir, Tekirdağ ve Bursa’da bulunan kamu arazileri de özelleştirme kapsamına alındı

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?