Boğaziçi’nde öğrencilere saldırı

03 Tem 2021

Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına kilit vuruldu, akademisyenler içeriye alınmıyor. Duruma tepki gösteren öğrencilere ise ÖGB saldırdı

Boğaziçi Üniversitesi’nin kapısına kilit vuruldu, akademisyenler içeriye alınmıyor. Boğaziçi Üniversitesi bileşenleri, 5 Temmuz’a kadar kampüse giriş çıkışların yasaklanması kararına tepki göstermek için 19.00’da Etiler (Güney) Kapı’ya oturma eylemine çağırdı. Bir akademisyen ofisine girip çalışamıyor. Akademisyenler duruma tepki gösterirken, “Dünyanın hiçbir ülkesinde böyle bir rezalet göremezsiniz” dedi. Aynı zamanda Boğaziçi Üniversitesi’ne atanan kayyum rektör Melih Bulu’nun kampüse girişleri yasaklamasına karşı Güney Kampüs’te toplanan öğrencilere Özel Güvenlik (ÖGB) saldırdı.

#BoğaziçiKilitAltında

Boğaziçi Üniversitesi’nde kayyum rektör Melih Bulu’ya karşı başlatılan protestolar 6. ayında devam ederken, geceyi kampüse kurdukları çadırlarda geçiren üniversiteliler uyandıklarında kampüs içine hapsedildiklerini gördü. Güney Kampüsü’nün kapısını kaparak, öğrencilerin geçişine izin verilmedi. Boğaziçi Üniversitesi Rektörlüğü, kampüs girişlerini “güvenlik ve sağlık riskleri sebebiyle” 5 Temmuz günü saat 07.00’ye kadar kapattı. Öğrenciler ve akademisyenler rektörlüğün tutumuna sosyal medyada #BoğaziçiKilitAltında etiketi ile yaptıkları paylaşımlarla tepki gösterdi.

Okula alınmadılar

Direnişte 180. günü geride bırakan öğrenciler akşama doğru Güney Kampüsü’ne çadırlarını kurup, konser düzenledi. Çadırlarda kalan öğrenciler sabahı kampüs girişlerinin kısıtlandığı bilgisi ile karşıladı. Öğretmenler ve akademisyenler okula alınmadı.

Can Candan’dan tepki

Boğaziçi Üniversitesi’ne girmek isteyen akademisyenlerin içeriye alınmamasına tepki gösteren Akademisyen Can Candan, “17 yıldır hocası olduğum Boğaziçi Üniversitesi’ne ilk defa alınmıyorum” dedi. Kampüs çevresinde çok sayıda polis ekibi gözlenirken, okulun etrafına polis bariyerleriyle kapatıldı.

Öğrenciler terk etmiyor

Akşam saatlerinde okula girmeye çalışan öğrencilere polis ve özel güvenlik görevlileri tarafından müdahale edilirken, arbede yaşandı. Kuzey Kampüs kapısında polisin de öğrencilere müdahalede bulunduğu belirtildi.

Kampüsten zorla çıkarılan öğrencilerin eşyaları da verilmedi. Üniversitenin etrafından öğrencilerin bekleyişi sürüyor.

Polise Poyraz tepkisi

Üniversite önünde protestosunu sürdüren Boğaziçili öğrencilerinden biri, polisin sert müdahalesine tepki göstererek, İzmir HDP İl Örgütü’nde Deniz Poyraz’ı katleden katil zanlısı Onur Gencer’in gözaltına alınma şeklini hatırlatarak, “Deniz Poyraz’ın katilinin kafasını okşadınız” dedi.

HABER MERKEZİ

Etiketler : Boğaziçi Üniversitesi, Öğrencilere saldırı,

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?