İstanbul Onur Yürüyüşü’ne polis saldırdı: Gözaltılar var

26 Haz 2021

Beyoğlu Kaymakamlığı, bugün Taksim’de yapılacağı açıklanan Onur Yürüyüşü etkinliğinin yasaklandığını duyurdu. Mis Sokak’ta toplanan LGBTİ+’lara polis müdahele etti, gözaltılar var

Beyoğlu Kaymakamlığı bugün 17:00’da yapılması planlanan Onur Yürüyüşü’nü yasakladığını duyurdu. Mis Sokak’ta toplanan LGBTİ+’lara ise polis müdahale etti. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası kordinasyonu gözaltıalrın olduğunu açıkladı.

Polis saldırısından gazetecilerde nasibini aldı. AFP muhabiri Bülent Kılıç’ın gözaltına alındığı bildirildi.

Kaymakamlıktan yapılan açıklamada ise , “Taksim Meydanı’nda yapılacağı duyurulan toplantı, yürüyüş, basın açıklaması, oturma eylemi, stant açma, çadır kurma, bildiri dağıtma, protesto eylemi vb. eylemi/etkinliklerin ayrıca Beyoğlu İlçesi sınırları içerisinde aynı konunun devamı niteliğinde gerçekleştirilmek istenen etkinliklere devletin ilkesi ve bölünmez bütünlüğüne, anayasal düzene, genel sağlığa ve genel ahlaka aykırı olabileceği veya başkalarının hak ve özgürlüklerinin korunması ve suç işlenmesinin önlenmesi amacıyla ve Covid-19 tedbirleri kapsamında izin verilmeyecektir” denildi.

Kaymakamlığın açıklamasına karşı LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi ise “Haklarımızdan ve onurumuzu kutlamaktan vazgeçmiyoruz. Barışçıl onur yürüyüşümüz ve anayasal haklarımızı kullanmak için 17.00’de Taksim’deyiz” dedi.

AFP Bülent Kılıç Türkiye fotoğraf müdürü gözaltına alındı. Bir grup gösterici tekrar Şişhane’de toplandı.

HABER MERKEZİ

Etiketler : LGBTİ+ Onur Haftası, onur yürüyüşü,

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?