Hewler’de gözaltına alınan Barış Heyeti açlık grevine girdi

Alevi Haber
Hewler’de gözaltına alınan Barış Heyeti açlık grevine girdi
13 Haziran 2021 Alevi Haber Ağı

Sınır ötesi operasyonlara ve KDP’nin tutumuna ilişkin Federe Kürdistan’a giderek temaslarda bulunmak isteyen Barış Heyeti, Hewler’de gözaltına alındı. 5 kişilik heyet açlık grevine girdi.
Türkiye’nin 23 Nisan’da başlattığı sınır ötesi operasyona ve KDP’nin tutumuna ilişkin Federe Kürdistan Bölgesi’ne giderek temaslarda bulunmak isteyen Barış Heyeti’nin 5 üyesi Hewler’de gözaltına alındı. Hewler Havaalanı’nda tutulan Demokratik Alevi Federasyonu (FEDA) Eşbaşkanı Demir Çelik, Alican Yıldırım, Cemal Demir, Rabia Baldemir ve Mutlu Tatar’dan oluşan heyet, KDP güçleri tarafından alıkonuldu. Kürt siyasetçilerinin Salı gününe kadar havaalanında tutulacağı belirtildi.
SİYASETÇİLER AÇLIK GREVİNDE
5 kişilik Barış Heyeti, KDP’nin bu tutumunu protesto etmek amacıyla açlık grevine başladı. Fırat Haber Ajansı’na konuşan FEDA Eşbaşkanı Demir Çelik, Kürtler arası savaşı kabul etmediklerine dikkat çekmek, diyalog için birçok riski göze alarak Federe Kürdistan’a geldiklerini ve bunun bedelinin bu olmaması gerektiğini belirtti. Çelik, “Bu iyi niyetimizi ve çabamızı boşa düşüren, kriminalize eden ve ülkemize girmemizi engelleyenleri protesto etmek amacıyla açlık grevi başlattık” dedi.
ALMANYA’DA GÖZALTI
Öte yandan Almanya’dan Federe Kürdistan Bölgesi’ne gitmek isterken gözaltına alınan Barış Heyeti de hala serbest bırakılmadı. Federe Kürdistan’ın Hewlêr kentinde temaslarda bulunmak üzere gittikleri Düsseldorf Havaalanı’nda gözaltına alınan 27 kişilik heyette bulunan 7 kişiye yurtdışı yasağı getirilirken, heyetin diğer üyelerinin gözaltı işlemleri sürüyor.
Alman polisinin “Türkiye ile ilişkiler olumsuz etkilenebilir” gerekçesiyle gözaltında tuttuğu heyet, duruma tepki gösterdi.
HEWLER’DE SINIR DIŞI
Ayrıca Almanya ile eş zamanlı Hewlêr Havaalanı’nda Die Linke (Sol Parti) Milletvekili Hakan Taş, KDP güçleri tarafından gözaltına alınmış ve daha sonra sınır dışı edilmişti.
Barış Heyeti, Federe Kürdistan Bölgesi’ne giderek, Türkiye’nin sınır ötesi operasyonlarına ve KDP’nin tutumuna ilişkin bir dizi temaslarda bulunacaktı. Heyetin programında, KDP Genel Başkanı Mesut Barzani ve Federe Kürdistan Bölgesi Başbakanı Mesrur Barzani ile görüşme de vardı.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?