ABD, Maxmur Kampı’na saldırının ‘hukuk ihlali’ olduğunu söyledi

06 Haz 2021
Türkiye’nin Maxur Kampı’na yönelik saldırısının uluslararası ve insani hukuk kurallarına aykırı olduğunu belirten ABD’nin BM temcilcisi Linda Thomas-Greenfield, “Türk yetkililerine açık bir şekilde anlattım’ dedi

Silahlı İnsansız Hava Araçları (SİHA), Maxmur Mülteci Kampı’nı dün öğlen saatlerinde bombaladı. ANF’nin geçtiği habere göre, Türkiye’ye ait olduğu belirtilen SİHA’ların saat 13.55’te Maxmur Kampı’nı bombaladı. 3 yıldır ambargo altında olan Maxmur’a yönelik saldırının detaylarına ilişkin net bilgilere ulaşılamadı.

ABD’nin Birleşmiş Milletler nezdindeki Büyükelçisi Linda Thomas-Greenfield, Kürtlerin yaşadığı Maxmur Mülteci Kampına yönelik saldırıya ilişkin açıklama yaptı.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Thomas-Greenfield, şu ifadeleri kullandı:

“Türk yetkililere dün Mahmur göçmen kampındaki sivilleri hedef alacak bir saldırının uluslararası ve insani hukuk kurallarını ihlal anlamına geleceğini açık bir şekilde anlattım. Kampın yanındaki bugünkü şiddetten derin endişe duyuyorum ve tarafları göçmen haklarına saygı göstermeye davet ediyorum.”

Ne olmuştu?

Söz konusu saldırı, Erdoğan’ın TRT’de katıldığı bir programda Mahmur’u hedef göstermesinden üç gün sonra gerçekleşti.

Erdoğan, Maxmur Kampı’na yönelik operasyon yapılacağı bilgisini vererek, “Mahmur, Kandil’in adeta kuluçka yuvasıdır. Bu kuluçka yuvası şehir merkezinde palazlanıyor. Eğer bunun üzerine biz gitmeyecek olursak, bu kuluçka yuvası üretmeye devam edecektir” açıklaması yapmıştı.

Federe Kürdistan Bölgesi’nin başkenti Hewlêr (Erbil) kentine yaklaşık 100 kilometre uzaklıkta bulunup, Musul vilayetine bağlı olan Maxmur Kampı 17 Temmuz 2019’dan beri ambargo altında. Kampta, 1993-1995 yılları arasında köy yakmaları, boşaltmaları ile koruculuk dayatmaları üzerine Şırnak ve Hakkari gibi sınır kentlerinden göç etmek zorunda kalanlar kampta yaşıyor.

HABER MERKEZİ

Etiketler : Maxmur Mülteci Kampı, Maxmur Ambargo, maxmur kampı, Maxmur, Maxmur bombalama,

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?