AKP’li STK’lara yanıt: Bunlar patronlarının temsilcileridir

30 May 2021

AKP’ye yakınlığıyla bilinen STK’ların çay protestolarını hedef almasına karşı Doğu Karadeniz Halkevleri açıklama yaptı: Ne ÇAYKUR sizin çiftliğiniz ne de alın terimiz sizin oyuncağınızdır’

Yaklaşık bir haftadır Doğu Karadeniz’de gerçekleşen çay protestolarına karşılık, Rize’de AKP ile yakınlığı bilinen STK’lar bir açıklama yaptı. STK’lar açıklamada İkizdere Vadisi direnişine destek verenleri hedef gösterdiği gibi, “İkizdere de oynan oyunun bir benzeri bu kez çay üreticileri üzerinden hayata geçiriliyor. Yaklaşık bir haftadan beri Artvin ve Rize’de çay üreticileri ile bazı siyasi parti temsilcileri hükümetin ÇAYKUR’da uyguladığı çay alım politikalarını protesto ediyor” dedi.

Basın açıklamasına Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Başkanı Hasan Fehmi Bursalı, üyeler, kadın komitesi, Çay Eksperleri Platformu Başkanı Selçuk Er, Öz Sağlık İş Rize Şube Başkanı Bahadır Mafratoğlu, sendika temsilcileri ÇAYKUR Genel Müdürlüğü önünde bir araya gelerek ortak açıklama yaparak ÇAYKUR ve hükümetin çay alım politikalarına destek verdiklerini belirterek “Yapılan eylemlerle bölge insanının sinir uçları ile oynanmaya çalışılıyor” dendi.

Eylemler ÇAYKUR’un marka değerine zarar veriyor

Açıklamayı okuyan Öz Gıda İş Sendikası Doğu Karadeniz Şube Başkanı Hasan Fehmi Bursalı, çayın marka değerine zarar verildiğinin altını çizerek şöyle dedi:

“Günümüzde kota ve kontenjanı kaldıracağını söyleyerek çay üreticimizi provoke etmeye çalışan zihniyet 10 veya 15 günde çay alımının tamamlanacağını iddia etmektedir. Lakin bunu nasıl yapacakları ile ilgili teknik bir açıklamaları yoktur. Kurumumuz birkaç yıldır yaş çay işleme kapasitesini 5 bin tondan 9 bin tonun üzerine çıkarmıştır. Buna rağmen günlük 12 bin ton civarında yaş çay alımı yapılmaktadır. Kapasiteni çok üzerinde alımlar yapılmaktadır.”

‘Ne ÇAYKUR sizin çiftliğiniz ne de alın terimiz sizin oyuncağınızdır’

Doğu Karadeniz Halkevleri bir açıklama yaparak, “Öz Gıda İş Sendikası Rize Şube Başkanı Hasan Fehmi Bursalı açıklamaları ile sinir uçlarımıza dokundu. Ne ÇAYKUR sizin çiftliğiniz ne de alın terimiz sizin oyuncağınızdır” dedi.

‘Bunlar patronlarının temsilcileridir’

Halkevleri açıklasında şu ifadelere yer verdi:

“Sözde bir kaç STK açıklaması gibi sunulanlar aslında gerek çay ithalatçılarının gerekse özel çay firma patronlarının açıklamasıdır. Bahsi geçen STK lar AKP’yi ve patronları temsil etmektedir. Açıklama özel sektör firmalarının işine yaramaktadır. Halka karşıdır.

Halk özel sektöre düşük fiyata çay satarken bunu eleştirenlere saldırmak; halkın alın terine sahip çıkmayıp, ÇAYKUR’a sahip çıkıyormuş gibi yapıp aslında özel sektöre sahip çıkmak alçaklıktır.

ÇAYKUR’dan kontenjanı artırması ve özel sektörün çay taban fiyatı altından çay almaması talebimiz Hasan Fehmi Basralı’yı neden rahatsız etmiştir? Cevabını biz verelim: Kendisi iktidarın desteklediği, özel cay firmalarının çıkarını savunan bir sendikanın başkanıdır. Temsil ettiği kesim iktidar-patronlardır.

Halkın taleplerine ‘sinir uçlarımıza dokundu’ denmesi, adeta bir özel sektör patronu gibi davranması nedeniyle, asıl sinir uçlarımıza dokunan Hasan Fehmi Bursalı’dır.”

‘İşçilerden aldıkları parayla Holding hayatı yaşıyorlar’

“Atama ile sendika başkanı olan, fabrika işçisinden daha fazla maaş alan kişiden elbette halkın yanında durması beklenmezdi. Sendikasının işçi düşmanı politikası dillere destandır. Baskı ve tehditlerle 55 yıldan beri örgütlü bir sendikadan işçileri zorla sendikalarına üye edenler ‘yetkili sendika olduğumuzda işçilerimizden aidat almayacağız, sendikamızın tek kuruşu olsa onu işçilerimiz için harcayacağız’ diyen bu emek düşmanları yetkili sendika olduklarından beri işçilerden aldıkları milyonlarca lira parayla Ankara’da adeta holding hayatı yaşıyor oldular.

Mevsimlik işçilerin aleyhine, 5 ay 29 gün çalışma sözleşmesini yapan sendikadan halk için bir şey beklenemez. Çayda kontenjanın özel sektörün düşük fiyata çay alımına da karşı çıkması gereken bu kişiler ayni zamanda çay üreticisi kişilerdir. Kendi komşusuna ihanet eden bu kişilerin alçakça tutumu karşısında biz insanlığımızdan utanıyoruz.”

‘Haddinizi bileceksiniz’

“Özel çay firma sahiplerine ve iktidara yaranan Hasan Fehmi Bursalı ve ekibi biz çay üreticilerin öfkesini kazanmıştır. Tarafını da özel sektörden yana koymuştur. BizBiz çay üreticileri olarak Hasan Fehmi Bursalı nezdinde o açıklamaları yapan STK lara sesleniyoruz. Haddinizi bileceksiniz! Ne ÇAYKUR sizin çiftliğiniz ne de alın terimiz sizin oyuncağınızdır. AKP gibi halkı ötekileştiren tavrınızla geride durun, gölge etmeyin.”

HABER MERKEZİ

Etiketler : Öz Gıda İş Sendikası, Doğu Karadeniz Halkevleri, Çayda kota ve kontenjan,

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?