Zeynel Özen: Alevi köyüne okul yaptırmam” diyen Feyzi Gürtürk’ü görevden alacak mısınız?

15 Mayıs 2021 Alevi Haber Ağı

Elazığ’ın merkeze bağlı Uzuntarla Köyü’nde bulunan bir köy okulu, 2020 yılında yatırım programına girdi. Ancak kentte meydana gelen depremin ardından okulun ağır hasar aldığı iddiasıyla yıkımına karar verildi. Okulunun tekrar yapımı için TOKİ tarafından ihalesi yapıldı.

Uzuntarla köyü muhtarı Ali Özarslan, Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk’nın, “Bu Alevi köyüne okul yaptırmam” diyerek, okulun yapımını engellediğini iddia etti. Halkların Demokratik Partisi ( HDP) İstanbul Milletvekili Zeynel Özen, Uzuntarla köyü muhtarı Ali Özarslan’nın bu açıklamalarının kamoyuna yansımasından sonra, “Alevi köyüne okul yaptırmam” diyen, Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk’nın Alevilere karşı nefret suçu işleme kapsamına giren sözlerini Meclis’in gündemine taşıdı.

Halkların Demokratik Partisi’nin Alevi Milletvekili Özen, Bakan Ziya Selçuk’a “Mezhepçi bir yaklaşımla okulun yapılmasına engel olduğu belirtilen Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk hakkında bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz? diye sordu.

HDP‘li Özen, Elazığ İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk’nın Alevilere karşı ayrımcı, mezhepçi bir yaklaşım içerisinde olduğunu belirterek, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından yazılı olarak cevaplandırılması talebiyle şu soruları yöneltti:

”-Elazığ’ın merkeze bağlı Uzuntarla Köyü’nde 230 öğrenci bulunmasına rağmen yatırım planında olan, ihalesi dahi yapılan köy okulunun inşası neden başlamamıştır?

-Tüm yasal yükümlülüklerinin tamamlanmasına karşın 5 yıldır bu köy okulunun inşa edilmesine engel olan ve 230 öğrencilerin mağdur edilmesine neden olan gerekçeler hakkında herhangi bir araştırmanız var mıdır?

-Uzuntarla Köy okulunun yapımına mezhepçi bir yaklaşımla engel olduğu belirtilen il Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk hakkında bir soruşturma açmayı düşünüyor musunuz?”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?