Diyarbakır’dan yükselen ses: HDP çoğalarak geliyor

Diyarbakır’dan yükselen ses: HDP çoğalarak geliyor
21 Mart 2021 Alevi Haber Ağı

Yüzbinlerin katıldığı Diyarbakır Newroz’unda kitle bariyerlerden taşarken, konuşma yapan Mithat Sancar HDP’nin kapatılmasına en büyük cevabı Newroz alanından kitlelerin verdiğini belirtti.

“Newroz ateşiyle direnelim, özgürleşelim” şiarıyla gerçekleşen Diyarbakır Newrozu’nda kitle yüzbinlere ulaştı. Slogan ve zılgıtlarla alanı dolduran kitle, HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar’ın konuşması sırasında “HDP halktır halk burada” sloganlarıyla bariyerleri aştı. Bariyerlerden taşarak sahne alanına gelen kitle polislerin tüm anonslarına rağmen alandan ayrılmadı.

Mithat Sancar tüm tutsak siyasetçileri ve siyasi tutsakları selamlayarak, özgürlüğün ve barışın yakın olduğuna işaret etti. Kapatma davasına dikkat çeken Mithat’ın konuşmasından başlıklar şu şekilde;

“Burası Amed meydanı, Mardin’in, Hakkari’nin, Batman’ın ruhu burada, Hewlêr’in, Mahabad’ın ruhu bu meydanda. Hepiniz hoş geldiniz. Bugün Amed Newroz meydanını doldurdunuz, inancınız, coşkunuzdan dolayı başımız dik. Newroz özgürlük, barış ve eşitlik günüdür. Newroz Dehakların zulmüne karşı Kawaların zafer günüdür. Amed özgürlük istiyor, yıllardır özgürlük için mücadele ediyor. Newroz sadece bir gün değil, mevsimdir, bahardır. Hoş geldin Newroz. Coşkunuz, inancınız, direnişiniz daim olsun. Merhaba özgürlüğe ve barışa sevdalı Amed, zulme boyun eğmeyen onurlu halkımız, merhaba Amed’in direngen kadınları, umudun ve cesaretin gençleri, merhaba Newroz’un çocukları. Sizleri ve tüm halkımızı baharın coşkusuyla selamlıyorum. Türkiye ve Ortadoğu halklarının kadim bayramı olan Newroz’u yürekten kutluyorum. Newroz kutlu olsun.

Siyasetçiler selamlandı

Önce bu coşku ve inançla cezaevlerinde siyasi rehine olarak tutulan kardeşim sevgili Selahattin Demirtaş’a selam olsun. Yoldaşım Figen Yüksekdağ’a selam olsun. Amed halkının iradesi sevgili Selçuk Mızraklı’ya selam olsun. Gültan Kışanak kardeşime buradan selam yolluyoruz. Sevgili Leyla Güven’e, sevgili Musa Farisoğulları’na selam yolluyoruz. Bu coşkuyla adını sayamadığım bütün yoldaşlarıma, sizi Newroz ateşi kadar sıcak selamlar gönderiyorum. Sevgili Ömer Faruk Gergerlioğlu’na da buradan bin selam gönderiyoruz. Desteğimiz onunladır. Bütün siyasi rehine arkadaşlarımız hepsi onurumuzdur. Hepsi gururumuzdur. Onların mücadelesi ve mirası, mesajı, sesi, nefesi bizim sorumluluğumuzdur. Onları yerine getirmek bizim görevimizdir. Selam olsun hepsine.

Halkı da mı kapatacaksınız?

Newroz zulme ve ayrımcılığa karşı direnmenin adıdır. Newroz, özgürlüğe olan tutkudur. Newroz bir yaşam biçimdir, onurlu ve adil bir barışa açılan kapıdır. Nerwoz bir buluşmadır, kucaklaşmadır, yan yana ve omuz omuza omladır, birliktir. Partimize yönelen baskılar, zulümler durmuyor. Zalimler kendi işlerini yapıyorlar. En iyi bildiklerini yapıyorlar. Zulümdür, baskıdır, kötülüktür… Ama biz de direnmeyi biliyoruz. Mücadeleyi biliyoruz ve bizler de başaracağımıza olan inancımızı her daim sağlam tutuyoruz.

HDP çoğalarak geliyor

Bizim pusulamız barış, rotamız özgürlük, irademiz eşitliktir. Tekçiliğe karşı çoğulculuğu savunmaya devam edeceğiz. Demokratik siyasete yönelen darbelere daha da güçlenerek cevap vereceğiz. Bize baskıları uygulayanlar, HDP çoğalarak geliyor. HDP yürüyüşüne büyüyerek devam ediyor. Bizi bitirmeye çalışıyorsunuz ama bu ülkeyi yönetmeye geliyoruz. Yolumuzu kapatmaya çalışanlara inat, mutlaka yeni yollar açacağız. Kimse umutsuzluğa kapılmasın, buradaki coşkuyu görsünler, yolları nasıl açacağımızı bilsinler. Demokratik siyaset bitmez, halkın iradesini hiçbir güç bitiremez. Hukuksuzluğa karşı adaleti savunmaya devam edeceğiz. Bunların yalanlarına karşı hakikati inatla savunmaya devam edeceğiz. Halklara karşı yıkımı dayatmaya çalışanlara, kara kışı yaşatmaya çalışanlara, bizler halkların baharını mutlaka getireceğiz. Direneceğiz, daha çok güçleneceğiz, daha çok büyüyeceğiz, dik duracağız, bir olacağız, yan yana ve omuz omuza olacağız. Bu yüzyılı mutlaka kazanacağız. Söz veriyoruz; mutlaka kazanacağız. Bu umut ve inançla, Newrozunuzu bir kez daha kutluyorum. Newroz pîroz be.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?