Boğaziçi öğrencileri tutuklu arkadaşları için boykot çağrısı yaptı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, protestolar sırasında tutuklanan 6 arkadaşları için boykot uygulanması çağrısında bulundu.

Fotoğraf: Evrensel

ANASAYFA GÜNCEL
Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, kayyum rektör protestoları sırasında tutuklanan 6 arkadaşları için bugünden itibaren boykot uygulanması çağrısında bulundu.

“6 tutuklu arkadaşımız için 6 gün boykottayız” denilen açıklamada eylemin 29 Mart’a kadar sürdürüleceği ifade edildi.

Boğaziçi Üniversitesi öğrenci inisiyatiflerinin iki buçuk aydır direnişte olduğuna dikkat çekilen açıklamada Kayyum Rektör Melih Bulu’nun atanmasıyla başlayan direnişin gözaltılar, tutuklamalar, kulüplerin kapatılması, üniversite kapısına kelepçe vurulması gibi çeşitli baskılarla devam ettiği, öğrencilerin farklı iktidar odaklarının nefret saldırılarına maruz kaldığı vurgulandı.

“Kendisinden olmayana nefes aldırmak istemeyen iktidara karşı özgür, özerk, demokratik ve toplumcu üniversite mücadelemiz Türkiye ve dünyadan yükselen desteklerle büyümeye devam ediyor” denilen açıklamada, 17 Mart’ta gerçekleştirilen duruşmada 2 Boğaziçi öğrencisinin serbest bırakıldığını ancak hala tutuklu 6 öğrenci bulunduğu hatırlatıldı. Öğrenciler hakkında toplam 11 yıl hapis cezası istendiğine dikkat çekilen açıklamada, “Bu absürt durumun normalleşmesine göz yummayacağız. Bahar dönemine başlarken Boğaziçi öğrencileri olarak ‘Arkadaşlarımız yoksa biz de yokuz’ diyoruz; 6 tutuklu arkadaşımız için 6 gün boykota gidiyoruz” denildi.

“Kabul etmiyoruz, vazgeçmiyoruz ve geleceği kuruyoruz” denilen açıklamada, tüm üniversite bileşenlerine “Nasıl bir üniversite?” sorusuna yanıt aranacak direniş festivalinin parçası olma çağrısı yapıldı. (İstanbul/EVRENSEL)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?