Taşeron, TEİAŞ’ı zarara uğrattı 82 emekçi maaşını alamadı

Rıfat KIRCI

Kamu kurumu olan Türkiye Elektrik İletim A.Ş.’nin (TEİAŞ) İzmir ve Manisa’yı kapsayan 3. Bölge Müdürlüğü, anlaştığı AYAHASCA isimli taşeron firma tarafından zarara uğratıldı. TEİAŞ’ın 3 aylık büro, temizlik, kreş, çaycı, misafirhane görevlileri hizmet alımı yaptığı firma, 82 işçinin şubat ayı maaşlarını ödemeden kayıplara karıştı.

Türk-İş’e bağlı Belediye-İş Sendikası TEİAŞ’a ihtarname çekti. TEİAŞ 3. Bölge Müdürlüğü, AYAHASCA isimli firma ile 3 aylık büro, temizlik, kreş, çaycı, misafirhane görevlileri hizmet alımı ihalesi yaptı. TEİAŞ ödemeyi peşin olarak gerçekleştirdi. Ancak taşeron firma 82 işçinin şubat ayı maaşlarını ödemeden kayıplara karıştı. Belediye-İş Sendikası, TEİAŞ 3. Bölge Müdürlüğü’yle irtibata geçerek işçilerin maaşlarının ödenmesini talep etse de olumsuz yanıt aldı.

Belediye-İş Sendikası İzmir 3 No’lu Şube Başkanı Murat Karakuş, TEİAŞ 3. Bölge Müdürlüğü’nün üst işveren olduğu için işçilerin maaşını ödemesi gerektiğini hatırlatarak şöyle konuştu: “Ücretlerini alamayan işçiler taşeron sisteminde çalışan arkadaşlarımız. Bu ödenmeme mevzusu 3 aylık bir ihaleden kaynaklanıyor. Bu AYAHASCA isimli firma TEİAŞ’tan ödemeyi alıyor ancak işçilerin ücretlerini yatırmıyor. Firma kayıp. TEİAŞ da firmaya ulaşamıyor. Buradaki işveren TEİAŞ 3. Bölge genel müdür ve genel müdür yardımcıları, topu tamamen Ankara’ya atmış durumdalar. ‘TEİAŞ Genel Müdürü Orhan Kaldırım bize öde derse öderiz’ diyorlar. Zaten yasal anlamda da üst işveren oldukları için ödemek zorundalar. Biz bununla ilgili yasal girişimlere başladık. Genel müdürlüğe bir yazı gönderdik. Yazının cevabını bekliyoruz. Aksi halde dava süreci başlayacak. Bu konuyla ilgili de işçi arkadaşlarla toplantı yapacağız. Orhan Kaldırım ile randevu taleplerimiz ise bekletiliyor.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?