AKP’li vekilden kadın cinayetleri yorumu: Öldürülen erkek sayısı bunun 12 katı

AKP Milletvekili Hülya Atçı Nergis, medyanın kadın cinayetleri haberlerini abarttığını söyledi, “Öldürülen erkek sayısı bu sayının 12 katı” dedi. Kayseri’de EMEP’li kadınlar açıklamaya tepki gösterdi.
İstanbul Sözleşmesi uygulanacak dövizi
Fotoğraf: Burcu Yıldırım/Evrensel

ANASAYFA KADIN
AKP’li Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis, kadın cinayetleri haberlerinin abartıldığını söyleyerek, “Ama bakın öldürülen erkek sayısı bu sayının 12 katı” dedi.

AKP’li Kayseri Milletvekili Hülya Atçı Nergis katıldığı bir televizyon programında diğer ülkelere göre kadına yönelik şiddet olaylarının Türkiye’de daha az olduğunu ileri sürdü.

Bunun üzerine program sunucusunun “2020 yılında 300 kadın öldürüldü” cümlesine yanıt veren Nergis, medyanın yanlış bir algı yarattığını söyleyerek, “Ama bakın öldürülen erkek sayısı bu sayının 12 katı. Biz sadece kadınları ifade ediyoruz. Medya bu işin alıcısı olduğu için çok kullanıyor. Bu da yanlış bir algı yaratıyor, sanki Türkiye’de çok fazla kadın öldürülüyor” dedi.

EMEP’Lİ KADINLARDAN TEPKİ: ERKEKLER KADINLAR TARAFINDAN ERKEK OLDUKLARI İÇİN Mİ ÖLDÜRÜLDÜ?
Kayseri Kadın Platformu üyeleri eylemde

Fotoğraf: Evrensel

AKP’li Atçı Nergis’e Emek Partili kadınlardan tepki geldi. EMEPli kadınlar, AKP Kayseri Vekili Hülya Atçı Nergis’e, “8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü’nde kadınlar meydanda taleplerini açıklarken, şiddete, tacize ve tecavüze karşı çıkarken neredeydiniz? Senin yaptığın açıklama; şiddeti, cinayetleri, taciz ve tecavüzü meşrulaştırmaktır. AKP’nin kadınlara yönelik bakış acısını da çok açık ve net bir şekilde gözler önüne sermektedir. Bu yaklaşıma kadınlar sessiz kalmadıklarını her vesile ile ortaya koymaktadırlar ve kadınların örgütlü mücadelesi bu tabloyu mutlaka değiştirecektir” denildi.

EMEP’li Kadınlar Nergis’in açıkladığı rakamları neye göre kime göre söylediğini sorarken, kadın cinayetlerinin ve kadına yönelik her türlü şiddet, ayrımcılık ve eşitsizliğin kaynağı, erkek egemen sistem ve AKP iktidarının eşitsizliği derinleştiren politikaları olduğu belirtildi.

Nergis’in erkek ölümlerinin kadın ölümlerinin 12 katı olduğu yönündeki değerlendirmesine ise bu hesabı hangi veriye dayandırdığı soruldu. Kadın cinayetlerinin, kadınların “cinsiyetinden” kaynaklı olarak erkekler tarafından gerçekleştirilen cinayetler olduğu gerçeği çok acı bir şekilde ortada iken 12 kat fazla olduğu ileri sürülen erkek cinayetleri kadınlar tarafından ve erkeklerin erkek olmasından kaynaklı olarak mı işlenmiştir? Kadınların aklıyla dalga mı geçiyorsunuz? denildi.

2020 yılında 300 kadının öldürüldüğünü söyleyen EMEPli Kadınlar, “Kadın Hak İhlalleri Raporu’na göre AKP iktidarı boyunca 2002-2020 yılları arasında en az 15 bin 557 kadın cinayeti yaşandı. Bu veriler, delillerle sabittir. Vekil Nergis kadınların çektiği sorunları çekmediği için hak arayan, şiddete karşı çıkan, taciz ve tecavüzlere karşı mücadele eden kadınların yanında olamayacağı için böylesi bir açıklama yapmıştır” değerlendirmelerinde bulundu.

EMEPli Kadınlar açıklamasına şöyle devam etti:

“Emekçi kadınlar günü öncesinde, Kod-29 uygulaması ile işten atılan kadınlara yönelik söz söylemeyen, ücretsiz izin uygulaması ile Ekmeğinden olan kadınlara söz söylemeyen, çalıştığı iş yerinde sistematik bir şekilde mobbing’e maruz bırakılan kadınlara söz söyleyemeyenlersiniz siz! Kadına yönelik şiddet karşısında ‘eşidir döver de sever de’ diyenlersiniz. Taciz ve tecavüzler karşısında ‘bir kereden bir şey olmaz’ diyen anlayışın temsilcisisiniz!

Kayseri’de kısa süre önce boşandığı eski eşi tarafından öldürülen üç çocuk annesi Nuran Koçer’in ölümünün üzerinden daha bir hafta geçmemişken, Samsun’da çocuğunun gözü önünde şiddet gören kadının yaraları iyileşmemişken, her gün yeni şiddet ve cinayet haberleri eksik olmazken, erkeklerin ölümünü kıyaslamak cinayetler karşısında hangi tarafta olduğunu göstermektedir. Samsun’da yaşanan vahşet sonrasında hükümet yetkililerinin açıklamaları da “timsah gözyaşları”ndan başka bir şey olmadığı bize bir kez daha gösterilmiştir.

Kayserili işçi ve emekçi kadınlar başta olmak üzere tüm kadınları; AKP Vekili Hülya Nergis’in açıklamalarına karşı 8 Mart alanlarında söyleyeceklerini söylemiş ve gerekli cevabı vermişlerdir. İstanbul Sözleşmesi başta olmak üzere tüm yasal haklarından vazgeçmeyeceklerini ve eşitlik mücadelesinden geri durmayacaklarını haykırmışlardır. Tüm kadınları dayanışmaya ve örgütlü mücadeleye çağırıyoruz. Yaşasın 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Günü! Yaşasın kadın dayanışması! Kadın cinayetleri politiktir! diyoruz.” (Kayseri/EVRENSEL)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?