Mor Dayanışma’dan 8 Mart hamlesi

Pazartesi, Şubat 22, 2021 22:08 içinde Kadın, Manşet Mor Dayanışma, 8 Mart öncesi İstanbul ve Adana’da basın açıklaması gerçekleştirdi. Dayanışma, İstanbul Sözleşmesi’nin eksiksiz bir şekilde uygulanmasını istedi

Mor Dayanışma, 8 Mart’a giderken, “İstanbul Sözleşmesi uygulansın” sloganıyla taleplerini tekrarlamak için İstanbul Kadıköy’de Süreyya Operası önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Açıklamada, “Erkek egemen politikalar= Yalanlar, dolanlar, hak gaspları. İstanbul Sözleşmesi Uygulansın” pankartı ve “Tecavüz kriz masaları derhal açılsın“, “Grevio raporu Türkçeye çevrilsin “ dövizleri açan kadınlar sık sık “Susmuyoruz, korkmuyoruz, itaat etmiyoruz” sloganları attı. .

BenzerHaberler
TJA, 8 Mart etkinliklerine 26 Şubat’ta başlıyor
TJA, 8 Mart etkinliklerine 26 Şubat’ta başlıyor
SKB: 8 Mart’ı kadın greviyle karşılıyoruz
SKB: 8 Mart’ı kadın greviyle karşılıyoruz

Kadına yönelik şiddet

Kadınlar adına açıklama yapan Mor Dayanışma üyesi Çağla Akdemir, salgın sürecinde derinleşen krizin kadınları kötü etkilediğini belirtti. Kadınların gündeminde şiddet, yoksulluk, işsizlik, hastalık, bu süreç ile artış gösteren ev emeği ve emek sömürüsünün olduğunu ifade eden Akdemir, araştırmaların da pandemi döneminde kadına yönelik şiddetin arttığına işaret ettiğini belirtti. Akdemir, “Erkek egemen zihniyetin kadın düşmanı politikaları, kadınların kazanılmış haklarına saldırıları katlanarak arttı. İktidar koalisyonunun attığı her adımın erkek egemen sistemden yana olduğunu ve kadına yönelik şiddetle mücadelede etkin rol almak yerine İstanbul Sözleşmesi ve 6284 Sayılı Kanun’u hedef tahtasına koyduklarını defalarca deneyimledik” dedi.

Kayyumların önü açılıyor

STK’lerle işbirliği yerine kadın derneklerini kapatma, mühürleme politikasının uygulandığını söyleyen Akdemir, “Son dönemde iktidarın gündeme getirdiği, sivil toplum örgütlerinin keyfi olarak faaliyetlerinin kısıtlanabileceği ve mal varlıklarına el konabileceğini içeren yasa değişikliği ile sivil toplum güçsüzleştirilmek ve örgütlenme hakkımız elimizden alınmak istenmektedir. Bu kanunla özellikle kadına yönelik şiddetle mücadele eden kadın ve LGBTİ+ derneklerine kayyum atamanın önü açılıyor” ifadelerini kullandı.

Yargı faillerden yana

Kadına yönelik şiddeti önleme taleplerinin görmezden gelindiğini vurgulayan Akdemir, “Cinsel şiddetle mücadele kapsamında tecavüz kriz masalarının oluşturulması yönündeki İstanbul Sözleşmesi maddesi doğrultusunda herhangi bir adım atılmadı. Henüz bir tane bile tecavüz kriz masası kurulmuş değil. İstanbul Sözleşmesi’nin yargılama başlığı altında; kadınlara yönelik şiddetin suç sayılıp cezalandırılması gerektiği yer alsa da, 2020’de 711 failden sadece 54 erkek tutuklandığı, 5 faile ev hapsi veya elektronik kelepçe verildiği bilgisi bu konuda da erkek yargının faillerden taraf olduğunu gösteriyor” diye konuştu.

Kadın katliamının önü açıldı

Kadın düşmanı politikalar, kadınları hedef gösteren söylemler, eril şiddeti meşrulaştıran haberler, kadın katillerine verilen ceza indirimlerinin kadına yönelik şiddeti arttırdığına işaret eden Akdemir, “İstanbul Sözleşmesi’nin ve 6284’ün etkin uygulanması için daha kaç kadının ölmesi bekleniyor” dedi.

Kadınların taleplerini şu şekilde sıraladı:

“*Mevcut sığınma evlerinin koşulları iyileştirilmeli ve hiç bir kadının geri gönderilmeyeceği şekilde sayıları ve kapasiteleri arttırılmalıdır.

*Kadınların 24 saat boyunca ulaşıp destek alabilecekleri acil ve konuya özel destek hattı derhal oluşturulmalıdır.

*Tecavüz kriz merkezleri acilen oluşturulmalıdır.

*Kadına yönelik şiddetle mücadelede yer alacak her birim, her kurumda bulunan ve bulunacak kişilerin toplumsal cinsiyet eşitliği bakımından yeterliliği denetlenmelidir ve personellere kadının insan hakları ile kadın erkek eşitliği konusunda düzenli ve sürekli eğitimler verilmelidir.

* Toplumsal Cinsiyet Eşitliği dersi MEB müfredatında okutulmalıdır.

*Kadınlara şiddetle mücadelede izlemesi gereken yollar ve haklarla ilgili bilgilendirici yayınlar yapılarak yaygınlaştırılmalıdır.”

Açıklama, sloganlarla son buldu.

Adana

Adana’da Mor Dayanışma üyeleri de, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması talebiyle Atatürk Parkı’nda basın açıklaması yaptı. “Erkek egemen politikalar=Yalanlar, dolanlar, hak gaspları İstanbul Sözleşmesi uygulansın” pankartı açılarak, sık sık, “İstanbul Sözleşmesi uygulansın”, “Erkek adalet değil, gerçek adalet” ve “Bağır herkes duysun erkek şiddeti son bulsun” sloganları atıldı. Açıklamada bugün tüm Türkiye’de okunan ortak basın metni okunarak, kadın şiddetine dikkat çekilerek, İstanbul Sözleşmesi’nin uygulanması istenildi.

Etiketler: 8 Martİstanbul Sözleşmesimor dayanışma
Yeni Yaşam Gazetesi

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?