İşten çıkarılan Ekmekçioğulları işçileri CHP il binasında açlık grevi başlattı

DİSK’e bağlı Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten çıkarılan Çorum Ekmekçioğulları işçileri, CHP il binası içerisinde açlık grevi başlattı.
Ekmekçioğluları işçileri açlık grevine başladı
Fotoğraf: Evrensel

ANASAYFA İŞÇİ-SENDİKA
Birleşik Metal-İş Sendikası’na üye oldukları gerekçesiyle işten atılan Çorum Ekmekçioğulları işçileri açlık grevi başlattı. Birleşik Metal İş tarafından yapılan açıklamada, Çorum’da işçilere uygulanan hukuk katliamının son bulması adına, başta Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı yetkileri olmak üzere, Çorum Valisi, Çorum Belediye Başkanı, milletvekilleri ve siyasi partilerin temsilcileriyle görüşüldüğü ancak işçilerin taleplerine kulak tıkandığı belirtildi.

Açıklamada “Çorum CHP İl Başkanı ve Çorum Merkez İlçe Başkanı Ekmekçioğulları ailesindendir. Patron Rüstem Ekmekçi Çorum’da CHP’liliğiyle bilinen, CHP’liliğiyle övünen ve hem yerel hem de merkezi CHP yetkilileriyle organik ilişkisi bulunan Çorumlu bir işveren. Rüstem Ekmekçi’nin Ekmekçioğulları işçilerine yaşattığı zulmün, işçilerin ve emekçilerin yanında olduğu iddiasını taşıyan en büyük muhalefet partisi CHP’ye de zarar verdiği düşüncesiyle ve Rüstem Ekmekçi’yle diyalog kanalları kurulması için konuyu defalarca CHP yetkililerinin gündemine taşıdık ancak bir sonuç alamadık” denildi.

Birleşik Metal-İş Anadolu Şube Başkanı Deniz Ilgın, işverenin haksız, hukuksuz davranışlarının ve işçileri uydurma bir bahaneyle işten çıkartmasının işçileri ve ailelerini mağdur ettiğini, 77 gündür süren bir direniş içerisinde olduklarını anlatarak, “İşçilerimizin talebi üzerine açlık grevine başladık. Açlık grevimiz sonuç alana kadar devam edecek. 77 gündür yaşanan haksızlığa CHP’den çözüm bekliyoruz. İşçilerimiz ve aileleri büyük mağduriyet yaşadı. CHP’nin elinden gelen desteği vereceğine inanıyoruz” dedi.

CHP İl Başkanı Mehmet Tahtasız ise “Partimizin kapısı işçiye, emekçiye her zaman açıktır. Bizler hakim, savcı, yargıç değiliz. Bu konuda karar verme yetkimiz yok. Olay yargıya intikal etmiştir. Adalete güveniyoruz, en sağlıklı kararı vereceğine, adaletin tecelli edeceğine inanıyoruz” açıklaması yaptı. Tahtasız, bazı sosyal medya hesaplarında ve internet basınında yer aldığı gibi polisin CHP’ye giriş ve çıkışları yasakladığı, basının içeriye alınmadığı şeklindeki iddiaların asılsız olduğunu söyledi.

KESK: ANAYASAL HAKKINI KULLANAN İŞÇİNİN YANINDAYIZ
Çorum Emek ve Demokrasi Platformu da Ekmekçioğlu işçilerine destek amacıyla Gazi Caddesi’nde “dayanışma standı” açtı. Stant açılması esnasında yapılan basın açıklamasında konuşan KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik, 1 yıllık pandemi döneminde kendilerini saraylara kapatanların, işçileri ve emekçileri fabrikalarda ve işyerlerinde ölüme hapsettiğini belirterek, pandemi süresince yüzlerce işçinin Kovid-19’a yakalanarak hayatını kaybettiğini söyledi.

Ekmekçioğluları işçileri açlık grevine başladı

Fotoğraf: Evrensel

“İşimize, aşımıza, ekmeğimize göz dikenler var” diyerek konuşmasını sürdüren Bozgeyik, “Anayasal hakkını kullandığı için sendikaya üye olan işçiler ne yazık ki haksız-hukuksuz bir şekilde kapı önüne konuluyor. İşçiler sendikalı olarak işe dönene kadar birlikte mücadele edeceğiz. İşimize, aşımıza ve ekmeğimize sahip çıkacağız” dedi.

“Açlıktan ölmeyiz, biz bu yoldan dönmeyiz”, “Yılgınlık yok, direniş var”, “Yaşasın iş-ekmek-özgürlük mücadelemiz” sloganlarının atıldığı basın açıklamasına işten çıkarılan Ekmekçioğlu işçileri de kitlesel bir şekilde destek verdi. (Çorum/EVRENSEL)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?