İskender Bayhan: Operasyonlar Çözüm getirmez, Acıyı Büyütür

15 Şubat 2021 18:00
Ciddi tartışmaları beraberinde getirecek ve özellikle hükümetin son dönemlerdeki sınır ötesi operasyonlarına ilişkin politikalarını tartıştıracak bir operasyonla yüz yüzeyiz. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın müjde mesajı da belli ki buymuş. Demek ki işler istenildiği gibi gitmedi ve ciddi bir tablo ortaya çıktı. Onu da dün öğrenebildik. Hulusi Akar bir süredir Irak Bölgesel Kürdistan Yönetimiyle bir trafik sürdürüyor ve o bölgede Sincar, Kandil, Gara Bölgesi de dahil, PKK’nin kamplarının olduğu bölgelere ortak operasyon için destekler arıyordu. Ancak bir zemin bulamadı. Askeri açıdan “bir başarı mı” diye tartışılmaya başlandı. Erdoğan “nasıl kurtaracağız diye hesap yaptık” diyor. Belli ki sadece hesap yapılmış 6 yıldır. Adım atılmamış. “Neden adım atılmadı” diyenlere de soruşturma açılıyor.

Burjuva siyasetçiler ‘gerçek’ten ‘görünen gerçek’i anlarlar. Asıl gerçekler kapalı kapılar arkasında konuşulur. Halka sadece görünen kısmı açıklanır.

ABD’DEN YAPILAN AÇIKLAMA ERDOĞAN’I RAHATSIZ ETTİ
Hulusi Akar’ın Irak ziyareti iptal edildi. AB’nin de ABD’nin de açıklamasında “söylenenler doğruysa” vurgusu vardı. Bu Erdoğan’ı çok rahatsız etti. Hükümetin beklentisi kendi söylediklerinin doğru kabul edilmesi yönünde. Hem AB hem ABD Erdoğan yönetimiyle olan ilişkilerini kendi çıkarları temelinde özel olarak sürdürmekte yeni hat belirlemeyeceğini, sıkıntılı da olsa beraber götürmeye çalışacağını ifade ediyor.

MÜCADELE EDENLERİN SESİ BASTIRILACAK
Operasyon kararını biz almadık. 13 rehinenin orada olduğunu bilmiyorduk. Bu işin çözülmesini isteyen ailelerin sesi kulağı olmaya çalışan bir yerde durduk. Ama ‘hesap verin’ diyeni susturmaya çalışmak, soruşturma açmak da ancak Erdoğan’ın yapabileceği bir iş. Tek adam hükümeti bu süreci içeride demokratik hak ve özgürlükler için mücadele edenlerin sesini bastırmak için kullanacak.

OPERASYONLAR DURSUN
Halk ‘bu operasyonlar dursun’ demelidir. Kürt sorunu böyle çözülemez. Çözülemeyeceği gibi sorunları her alanda büyütür. Bütün bu operasyonların faturası dönüp dolaşıp halka çıkartılır. Erdoğan çıkar ‘bir mermi kaç para’ diye sorar. (Evrensel/WEBTV)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?