Tutuklu gazeteci Cemil Uğur’un Evrensel’e gönderdiği mektup ‘sakıncalı’ bulundu

Tutuklu MA muhabiri Cemil Uğur’un Evrensel’e gönderdiği mektuba, öldürülen muhabirimiz Metin Göktepe ve yargıdaki adaletsizliğe dair ifadeler gerekçe gösterilerek, “sakıncalı” iddiasıyla el konuldu.
Mezopotamya Ajansı muhabiri Cemil Uğur.
Gazeteci Cemil Uğur | Fotoğraf: MA

Van Yüksek Güvenlikli Kapalı Cezaevi’nde tutulan Mezopotamya Ajansı (MA) muhabiri Cemil Uğur’un, 10 Ocak Çalışan Gazeteciler Günü dolayısıyla Evrensel Gazetesi’ne gönderdiği mektuba cezaevi idaresi tarafından el konuldu. Cezaevi Müdürlüğü, 8 Ocak 1996’da İstanbul’da gözaltında işkence yapılarak öldürülen Evrensel gazetesi muhabiri Metin Göktepe ve yargıdaki adaletsizliklere ilişkin kaleme alınan ifadeleri gerekçe göstererek mektubu “tamamen sakıncalı” buldu.

MEKTUP DEVLETİ HEDEF ALMIŞ!
Müdürlük kararında, “Gazeteci Metin Göktepe’nin ölüm olaylarından bizzat iktidarın sorumlu tutulduğu, ülkemizde basının özgür olmaması ve yargıda adaletsizliğin olduğu, gazetecilerin gerçek olayları yayımladıkları için baskı ile gözaltına alınıp bu şekilde susturulmaya çalışıldıkları gibi asılsız iddialara yer verildiği, ayrıca Evrensel Gazetesi’nin de gerçekleri yansıttığı için Ceza İnfaz Kurumları’na alınmadığı yönünde yalan yanlış beyanlarda bulunarak toplumun galeyana getirilmeye çalışıldığı ve ilgili içeriklerin mektubun geneline hüküm sürdüğü anlaşılmıştır” ifadelerine yer verdi.

Müdürlük, “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik etme suçu” ve “Toplumda kin nefret uyandıran, kişi ve kurumları hedef gösteren, devletin bölünmez bütünlüğünü birlik ve beraberliğini hedef alan, suça konu olacak şekilde içeri ve dışarıya talimat niteliği olan, mektup hükümlü ve tutukluya verilmez ve gönderilmez” hükümleri gerekçesiyle mektubun “suç unsuru” içerdiğini iddia etti.

‘ALINOKONULMAYA’ İTİRAZ
Kararın devamında ise, “Kurumun asayiş ve güvenliğini tehlikeye düşüren, görevlileri hedef gösteren, terör ve çıkar amaçlı suç örgütü veya diğer suç örgütleri mensuplarının haberleşmelerine neden olan kişi veya kuruluşları paniğe yöneltecek yalan ve yanlış bilgileri tehdit ve hakaretleri içeren mektup, faks ve telgraflar hükümlüye verilmez. Hükümlü tarafından yazılmış ise gönderilmez” hükmü gereğince mektubun “alıkonulduğu” belirtildi.

Gazeteci Uğur, karara karşı Van İnfaz Hakimliği’ne itirazda bulundu.

4 GAZETECİ HALEN TUTUKLU
Gazeteci Uğur, Van’ın Çatak ilçesinde 11 Eylül 2020’de askerler tarafından alıkonulan Osman Şiban ve yaşamını yitiren Servet Turgut’un helikopterden atılarak, işkenceye maruz bırakılmasını gündeme getiren gazetecilerden birisi. Uğur, söz konusu olayın gündeme getirilmesi sonrası muhabirimiz Adnan Bilen ile Jinnews muhabiri Şehriban Abi ve gazeteci Nazan Sala ile birlikte 6 Ekim 2020’de yapılan ev baskınlarında gözaltına alınmış ve 9 Ekim’de tutuklanmıştı. 4 gazetecinin tutuklanmasına ise, “Devlet aleyhine toplumsal olayları haber yapmak” gerekçe gösterildi. Gazeteciler hakkındaki iddianame halen hazırlanmış değil. (Van/MA)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?