Kadın öğrenciler polis şiddetini anlattı

Kadın öğrenciler polis şiddetini anlattı.
İzmir’de Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışma amacıyla yapılmak istenen protesto eyleminde gözaltına alınan kadın öğrenciler, polisler tarafından darp edildiklerini anlattı.
İzmir’de Boğaziçi Üniversitesi öğrencileriyle dayanışma amacıyla yapılmak istenen protesto eyleminde darp edilerek gözaltına alınan 27 kişi emniyetteki işlemlerin ardından dün akşam saatlerinde serbest bırakıldı. Öğrenciler, gözaltına alınırken, yaşadıklarını anlattı.
DUDAĞI PATLADI
Zilan Tayboğa, polis tarafından darp edilerek gözaltına alındığını dile getirdi. Kendilerinin alana girdiği sırada polisin “Adım atanı alın” diyerek saldırdıklarını ifade etti. Tayboğa, “Ters kelepçe ile gözaltına alındım. Bir erkek polis diziyle sırtıma bastı. Başka bir erkek poliste saçımı çekip kafamı yere vurdu. Kafamı yere vurdukları sırada dudağım patladı ve kanadı. Sonra gözaltı aracına iki kadını daha getirdiler ve gözaltı aracının içinde de darp etmeye devam ettiler” diye belirtti.
‘KORKMUYORUZ’
Baskı ve gözaltılara karşı asla sessiz kalmayacaklarını dile getiren Tayboğa, şunları söyledi: “Hiç bir zaman korkmayacağız. Kimse bizi işkence ve gözaltılar ile korkutamaz. Biz yine öğrenciler, kadınlar ve LGBT+ bireyler olarak sokaklarda direnişimize ve mücadelemize devam edeceğiz.”
TERS KELEPÇE
Rengin Berivan Oğuz, gözaltına alındığı sırada polis tarafından ters kelepçe yapıldığını belirterek, polis şiddetinin araç içinde de devam ettiğini söyledi. Hükumetin gençlikten korktuğunu kaydeden Oğuz, “Herkesi dayanışmayı büyütmek için bundan sonraki eylemlerimize dayanışma göstermeye davet ediyorum” dedi.
‘DİRENİŞİMİZ SÜRÜYOR’
Gözaltında polisin sözlü tacizlerine maruz kaldığını dile getiren İrem Çelikbaş, “Gözaltına polis, saçımı çekmekten tutalım, dövmeye kadar her türlü şiddette maruz kaldık. Bizim direnişimiz her yerde sürecek” diye belirtti.
‘MÜCADELEYE DEVAM’
Polislerin kendisini yüz üstü yere yatırarak kafasına bastığını söyleyen Nagihan Sümen ise, “Zorla ters kelepçe yaptı. Polis göğsümü yere bastırdı. Aracın içinde bir kadın polis saçımı çekti” dedi.

Alevi Haber Ağı
Sevgili Canlar, yoluna ve ikrarına bağlı olan her Alevi kendisini Alevi Haber Ağı’nın doğal bir muhabir olarak görmelidir.

Oturduğu mahallede, okuduğu okulda, çalıştığı iş yerinde, üyesi olduğu Cemevi’nde ve sokakat haber niteliği taşıyan her durmla ilgili bize görsel veya yazılı haber göndermelidir.
Bu istemimiz Alevi kurum yöneticilerimiz içinde geçerlidir.

Alevi Haber Ağı: Gerçekleri yazacak… Geçekler yazılırken sende katkını sun can…
Saygılar, sevgiler

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?