Valilik’ten ve Kadıköy Kaymakamlığı’ndan Boğaziçi protestolarına engel

İstanbul Valiliği’nden Boğaziçi Üniversitesi’ndeki protestolara ilişkin yeni bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada, ” Rektörlük binasının ablukaya alınması nedeniyle gözaltına alınanlardan 50 şüphelinin Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olduğu, 1 şüphelinin de başka bir üniversitenin öğrencisi olduğu tespit edilmiştir” denildi. Kadıköy Kaymakamlığı da ilçedeki etkinlikleri 7 gün süreyle yasakladığını duyurdu
Valilik’ten ve Kadıköy Kaymakamlığı’ndan Boğaziçi protestolarına engel
İstanbul Valiliği’nden, Prof. Dr. Melih Bulu’nun AKP’li Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından Boğaziçi Üniversitesi’ne Rektör olarak atanması kararının ardından başlayan protestolara ilişkin yeni bir açıklama yapıldı.

Açıklamada “108 şüpheliden 7’sinin Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olduğu, 101 şüphelinin Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olmadığı, 15 şüphelinin de üniversite düzeyinde eğitim görmediği, Rektörlük binasının ablukaya alınması nedeniyle gözaltına alınanlardan 50 şüphelinin Boğaziçi Üniversitesi öğrencisi olduğu, 1 şüphelinin de başka bir üniversitenin öğrencisi olduğu tespit edilmiştir” ifadelerini kullandı.

Kadıköy Kaymakamlığı da Boğaziçi eylemlerini engellemek için yeni bir karar aldı. Kaymakamlık, ‘ilçedeki tüm kapalı ve açık alanlarda 7 gün süreyle her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşünün yasaklandığını’ duyurdu.

istanbul-valiligi-nden-bogazici-protestolarina-iliskin-yeni-aciklama-836858-1.

NE OLMUŞTU?

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerinin dün Hisarüstü’nde yapmak istedikleri basın açıklamasına karşı polis ekipleri okuldan çıkmalarına izin vermemişti.

Saat 21:40 sıralarında yüzlerce polis Güney Kampüs’e girmişti. Sokağa çıkma yasağının başlatıldığı ve Rektörlüğün abluka altına alınması eyleminin ‘yasa dışı’ olduğu söylenirken, öğrencilerin dağılması istenmişti. Yüzlerce polis rektörlük önünü kapattı.

Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri, okulun polis ablukasına alınmasının ve dışarıya çıkmalarının engellenmesinin ardından, ‘Kayyumluk’ adını verdikleri rektörlük binasının etrafında toplanmış ve Melih Bulu ile görüşme talep etmişti.

Polisin slogan bile atmayan Boğaziçi öğrencilerini gözaltına almak için “Aşağı bak, toplu gezmek yok” dediği görüntülerin yayılmasının ardından #AşağıBakmayacağız etiketi Twitter’da gündem olmuştu.

İstanbul Valiliği, eylemlerde dün gece saatlerinde 159 kişinin gözaltına alındığını duyurmuş ve şu açıklamayı yapmıştı:

“Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs önünde düzenlenen gösterilerde yapılan tüm uyarılara rağmen eylemi sona erdirmeyen (108), Rektörlüğü ablukaya almak suretiyle bina içinde bulunanların dışarıya çıkmasını engelleyen ve tüm uyarılara rağmen bu eylemlerinden vazgeçmeyen göstericilerden (51) olmak üzere toplam (159) şüpheli Cumhuriyet Başsavcılığı talimatıyla İl Emniyet Müdürlüğünce gözaltına alınmıştır.”

BOĞAZİÇİ EYLEMLERİ

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2015 yılında AKP’den milletvekili aday adayı olan Prof. Dr. Melih Bulu’yu Boğaziçi Üniversitesi’ne kararname ile rektör olarak atadı.

Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne atanması, öğrenciler ve akademisyenlerin tepkisine neden oldu. Yapılan atamanın kabul edilemez olduğunu ve Bulu’nun kayyum olduğunu söyleyen öğrenciler eylemlerine 2 Ocak’tan bu yana devam ediyor.

detay
Sanatçılardan Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine destek
detay
Boğaziçi akademisyenleri, rektörü ve gözaltıları protesto etti: Aşağı bakmıyoruz
detay
Kılıçdaroğlu’ndan Boğaziçi açıklaması: Çekilmesi lazım
Bir Çağrımız Var
Az önce okuduğunuz haber, bağımsız bir medya organı tarafından size sunuldu.
Bağımsız gazetecilik; sermayeye karşı halkı, sömürüye karşı emeği, eşitsizliğe karşı adaleti, savaşlara karşı barışı, piyasacılığa karşı temel hakları, talana karşı doğayı, erkek şiddetine karşı kadınları, istismara karşı çocukları savunmanın olmazsa olmaz koşuludur.
Siz de gerçeğin sesini yükseltmek adına sorumluluk almak istiyorsanız, sadece birkaç dakikanızı ayırarak BirGün’e abone olabilir ve ‘#BirGünBenim’ diyebilirsiniz.
Şimdiden sonsuz teşekkürler…
BirGün bizim; hepimizin.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?