ÇAĞDAŞ ALEVİ BİRLİĞİ- PLATFORMU (BİRLİK ÇAĞRISI

GELİN CANLAR BİR OLALIM !
Sosyal, Kültürel ve Toplumsal olarak var olmanın temeli birlik olmaktan geçer. Bu birlik ilkeler temelinde olur.
Bu topraklarda sömürü sistemlerinin baş çelişkisi durumundaki Alevilik; her türlü imha, inkâr ve asimilasyonla parçalanmış ve yaşam hakkı tanınmamıştır. Gelinen aşamada alabildiğine bir tıkanmayı, çözümsüzlüğü ve çürümeyi yaşamaktadır.
Bu coğrafyada asırlarıdır yaşamın birikimi olan Alevi gerçeği, Sivas katliamından sonra bir tepki hareketi olarak birçok emek ve özveri ile gelişti.
Alevi kültür ve yaşamı etnik köken, ulus ve milliyetçi devlet yapılanmalarının gerçeğine uygun olmadığı gibi, bu tür yapı ve otoriteler tarafından sürekli asimile ve inkar edilen bir gerçeklik yaşatılmaktadır.
Ulusal, siyasal ve inançsal ayrıştırmalar günümüzde Alevilerde kafa karışıklığı yaratmıştır. Alevilerdeki bu kafa karışıklığının giderilmesi, yol-erkan ilke ve esaslarının kadimden gelen felsefi yorumunun detaylıca incelenerek, irdelenip ortak değerler bazında birliğin sağlanması bir zorunluluktur.
Günümüzde Alevilik adına oluşturulan kurumların hiç birisi diğerinden hangi yol-erkan ilkeleri açısından ayrı örgütlendiğini izah edecek durumda değildir. Konuya aynı ilkeler ışığında yaklaşan ama ayrı örgütlenme konumunda bulunan birçok Alevi kurumu da mevcuttur. Gelinen noktada ayrı örgütlenme lüksümüz bulunmamaktadır. Sistem ve ardılları her taraftan saldırmakta ve hem fiziki hem de kültürel olarak bizi yok etme gayretindedirler
En kısa zamanda ortak ilkelerimizin belirlenmesi ve bu ilkeler bazında edep-erkan içerisinde birlikte örgütlenmeyi yaratmak zorundayız.
Çağdaş Aleviler Birliği – Platformu (ÇAB-P) olarak; tüm çalışma ve çabamız bu durum karşısında ilkeli bir çıkış yapmayı ve böylesine tarihi bir görevi yolun gereklerine uygun olarak, sorumluluk bilinciyle birliğin kaçınılmaz olduğunun çağrısını yapmaktayız.
Çağdaş Aleviler Birliği – Platformu (ÇAB-P)
Bu konu ile ilgili görüş ve önerilerinizi bekliyoruz.
İletişim e-mail: cagdasalevibirligi@gmail.com
Pierro Gastronomie, Cemal Zöngür ve 5 diğer kişi
12 Yorum
79 Paylaşım
Beğen

Yorum Yap
Paylaş
Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?