SEVGİLİ ARKADAŞLAR!

Sevgili arkadaşlar!

14 Mayıs 05 toplantısının değerlendirilmesi ve ilgili konu hakkında bilgi bekleyen (katılamayan) arkadaşların tepkilerini haklı buluyorum. Konu hakkındaki yorumlarımızı yazmayışımızın bana göre sebepleri şunlardır.
1- 30 yıl öncesinden bu yana aldığım siyasi ahlak gereği, bekledimdi önce bu toplantıyı organize edenler yorumlarını yazsınlar. Bu saygı gereğidir.

2- toplantıya katılan tüm unsurlar, “Geleneğin”( bölünme, dağılma, tasfiye) sürecinde, değişik siyasi yapılarda faaliyetlerini sürdüre gelmişler ve halen sürdürmektedirler. Dolayısıyla yorumlarını net bir biçimde yazmaktan imtina edebilirler.

Kısaca bunları belirttikten sonra toplantı ile ilgili yorumumu yapabilirim.

Toplantı öncesi haber aldığımda, hem duygulandım hem de umutlandım. Duygulandım.
Çünkü; 30 yıl öncesinden bu yana beni kendimle yüzleşti-
ren, kendimi, içinde yaşadığım dünyayı, bu dünya içinde dönen dolapları tanıtan, ( İnsan, işçi, Alevi, ) bir kişi olarak ne tür tehlikelerle karşı karşıya olduğumu ve bu tehlikelere karşı nasıl tavır geliştirmem konusunda bana yol gösteren bir yapının tüm elemanlarını tekrar görebilmek çok güzel bir duygu olsa gerek.
Umutlandım. Çünkü; ülkemiz devrimci mücadele tarihinde TKP(B) ve TSİP’ in özel bir yere ve öneme sahip olduğuna inanıyorum. Bu inanç ve kararlılık sistem veya devlet tarafından yok edilemedi. Bu yapı beceriksiz kadrolar tarafından bölünerek, tasfiye edilerek ve dağıtılarak bugünkü duruma getirildi. Umudum odur ki; tüm kadrolar geçen 30 yıllık sürede gerekli dersi çıkarmışlardır ve bir daha aynı “hata”ya düşmeden yeni döneme müdahale ve mücadele zeminini oluşturmada gayret gösterirler.
Bu eleştirimle kimseyi birey olarak hedef göstermek veya mahkum etmek niyetinde değilim. Yaşanan olumsuzluklardan tüm kadrolar sorumludur.
Kimimiz yanlış yaparak kimimiz müdahale etmeyerek bu sorumluluğu paylaşıyoruz. Umut ediyorum ki, kendisini fazla sorumlu görenler; kimsenin onları tayin ve tespit etmesine fırsat bırakmadan, geleneğimizin geçmişten süregelen olgunluğuna yakışır biçimde özeleştirilerini vererek yeni döneme daha net bir ortak tavırla başlayabilirler.

Umutlandım. Çünkü; “yasal siyasi partiler çöplüğü”ne dönüştürülen ülkemizde, gereksiz boynuzlaşmaktan ortak mücadeleye zaman bulamayan
Birçok yasal partinin aymazlığı yüzünden ülkede büyük bir kaos yaşanmaktadır. Bu toplantı mevcut dağılmışlığı toparlamada yeni bir umut yaratabilir. Çünkü bu kadrolar dağılma sürecinde bile boş durmadılar ve görev aldıkları tüm kurumların ( deneyim ve birikimlerinden dolayı) tepe noktalarında yer aldılar. Hala bu yerlerde çalışmaktadırlar. Güven verici bir yeniden yapılanmada bu kadroların bulunması büyük bir kazançtır.
Tüm bu umut ve beklentilerle toplantıya katıldım. Yanılmadığımı düşünüyorum.
a) Siyasi geleneğimizin eğitim süzgecinden geçmiş tüm kadrolar 30 yıldan bu yana tüm iç ve dış olumsuz etkenlere rağmen onurlu duruşlarını bozmadıklarını 14 Mayıs 05 de de gösterdiler. Bu onur hepimizindir.
b) Bu toplantı bütün katılımcıları (geleneğin yeniden ve yeni şartlara göre yapılandırılması konusunda ) beklentiye sokmuştur. Ancak bu öyle kolay olmayacaktır. Hepimiz bunun bilincindeyiz.
c) Bu yapıyı bugünkü duruma getirenlerin mutlaka devrimci sorumluluk gereği öz eleştirilerini vermesini bekliyoruz.
(Özeleştiri yeni yapılanmada mücadeleye ciddiyetle bakmanın kriterlerindendir.)
En içten duygularımla
Mücadelede şehit düşen yoldaşlarımı rahmetle anıyorum.
Bu toplantıyı düzenleyen yoldaşlara teşekkür ediyorum.
Bu toplantıların devamını diliyorum.
Tüm yoldaşlara sevgilerimi yolluyorum.

SÜLEYMAN DEPREM

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?