ERMENİ SORUNU

ERMENİ SORUNU

Günümüzde Ermeni sorunu özellikle AB sürecinde gündemin önemli konusu haline getirilmiş durumdadır. BAŞTA BELİRTMELİYİM Kİ , DİĞER TÜM KATLİAMLAR GİBİ ERMENİ KATLİAMINI DA NEFRETLE KINIYORUM.
Benim anlamaya çalıştığım ve anlamakta zorlandığım şudur ki;
1- dünya kapitalist paylaşım sürecinde toplu kıyım, kitlesel imha yada soykırım ( genosyd )‘e tabi tutulan tek halk Ermeniler mi?

2- Ermeni katliamı (1915) ndan bu yana uygulanan soykırım hareketlerini sıralarsak ; ermeni katliamı kaçıncı sıraya düşer ve neden özellikle bu öne çıkarılmakta dır? (HİROŞİMA,NAGAZAKİ,HİTLER, SIRP ve HALEPÇE) Bu katliamların kaç tanesi gerçek demokratik zeminde yargılandı? Hangi sorumlu devlet ve bağlantıları hakkında ne tür uluslar arası yaptırımlar uygulandı?

3- Soykırım ve katliamların tümüne karşı durmak devrimci bir sorumluluktur. Sömürü sistemlerinin iktidarlarını pekiştirmek uğruna bireyler bazında saldırılarına ve tüm kitlesel imha hareketlerine karşı , her tür mücadele yöntemlerin kullanmak devrimcilerin meşru hakkı ve görevidir.

4- Bu tür katliamları bir ülke , bir ulus veya bir bölge bazında yada bir zaman diliminde ele almak, devrimcileri o ülke, ulus veya bölge yada zaman dilimine hapsetmektir. Bu evrensel devrimci duruş’u daraltmaz mı ?

5- Tarihi süreç incelendiği zaman, küresel emperyalizme bağımlı kapitalist ülkelerde meydana gelen katliamların sorumluluğunu, sadece o ülkedeki egemen ulusa yada işbirlikçi devlete fatura edersek, küresel sömürü sistemini aklamış olmaz mıyız? Ayrıca bir ulusu tümden soykırım la suçlamak doğrumudur.

6- Mücadele bazında, genelde ve özelde yaptırım gücüne sahip bir örgütlü yapı oluşturmadan verilen bireysel yada gurupsal çaba (haklı da olsa) ne ölçüde başarılı olur?

Tüm dost ve yoldaşlarımın bireysel çabalarını elbetteki çok önemsiyorum. Ancak örgütlülük esas alınmak zorundadır.
Yoldaşça selamlar

SÜLEYMAN DEPREM

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?