EGE 78’LİLER DAYANIŞMA DERNEĞİ 1. OLAĞAN KONGRESİNE

EGE 78’LİLER DAYANIŞMA DERNEĞİ 1. OLAĞAN KONGRESİNE

78’lilik kavram olarak bir ihtiyaçtan doğmuştur.Bu kavram nostaljik tatmin aracı değildir. Eski dostların buluşma adresi de değildir.Onlarca idam binlerce yaralı, milyonlarca fişlenmiş insan, dağılmış binlerce aile, işkencede sakat bırakılmış yüzlerce insan, hala bu ülkede özgür yurttaş olmanın gerektirdiği bireysel insan haklarından yararlanamamaktadır. Faşist 12 Eylül yasaları 25 yıldır devam etmektedir. Çeşitli entrikalarla baraj oyunlarıyla siyasi iktidarı elde tutan zengin azınlık, lafta demokrasi söylemlerine rağmen hiç gocunmadan bu yasalardan nasiplenerek çoğunluğa hükmetmektedirler .
Ülkemizde demokrasi mücadelesinin ilk şartı 12 Eylül yasalarının Anayasa’ dan temizlenmesidir. Başlangıç noktası bu olmayan tüm iyi niyetli meşru ve demokratik taleplerin, kitlesel eylemlerin sonuçsuz kalması kaçınılmazdır. Bunun örnekleri 25 yıldır yaşanmaktadır.
25 yıldan sonra 78’lilik ruhuyla 12 Eylül yasalarının iptali ve darbecilerin yargılanması talebiyle yola çıkan örgütlenme girişimi heyecan verici bir önem arz etmektedir. Geçmişte, şimdi 78.liler olarak tanımladığımız kuşağın Devrimcileri varken, şimdi devlet desteği ile halka korku salan Mafya bozuntuları, Kapkaçcı’lar, uyuşturucu çeteleri yoktu. Olamazdı da. Ancak şimdi bunlar Türkiye halk(lar)ına “Kahraman Vatan evladı” olarak yutturulmaktadır.
a) 78.lilerin hedef kitlesi; 25 yıldır susturulan bütün türkiye halklarıdır. İdam edilen devrimci-Yurtseverlerin acısını ve onurunu yüreğinde taşıyan insanlardır. 78.lilerin hedef kitlesi; kürsüsü elinden alınmış eğitim emekçileridir. 78.lilerin kitlesi işkencelerde sakat bırakılmış yüzbinlerce onurlu insandır. 78.lilerin hedef kitlesi; yıllardır dili, Kültürü yok sayılan Kürtler-Lazlar-Çerkezler ve tüm azınlık halklardır. 78.lilerin hedef kitlesi; resmi din ve resmi mezhep adına yok sayılan ve asimile edilmek istenen milyonlarca Alevi’ler dir. 78.lilerin hedef kitlesi ; özgürlük ve demokrasiden yana olan tüm Türkiye insanlarıdır.
b) 78.lilerin Araçları; tüm Medya ve çağdaş iletişim araçlarıdır. Tüm Demokratik , yasal ve meşru örgütsel kurumlardır.
c) 78. liler tüm siyasi parti ve örgütlere eşit mesafede olmalıdır. Herhangi bir parti veya derneğin denetimini reddetmelidir. Tüm yapılarla ortak paylaşım ve birlikte mücadele esasına göre çalışmalıdır. Geçmişte kitlelere verdiğimiz güveni yeniden inşa etmeliyiz.

SÜLEYMAN DEPREM

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?