23 ARALIK MENEMEN OLAYI VE MARAŞ KATLİAMI

23 ARALIK MENEMEN OLAYI VE MARAŞ KATLİAMI

İZMİR Menemen de CHP genel başkanı Deniz BAYKAL, 20 milletvekili ile, Mustafa SARIGÜL, Askeri erkan, İzmir valisi ,Belediye başkanları ve 5 bin vatandaşın katılımı ile, dini yobazlık, Örümcek kafalılık ve gericilik ; Kubilay’ın katlediliş yıldönümünde lanetlendi. Bunların hepsi, Demokrasi ve çağdaşlık adına verilmesi gereken doğru tepkilerdir. Katılıyorum. Kubilayı katleden zihniyeti lanetliyorum. Her çağdaş insanın bu tepkiyi göstermesi gerektiğine inanıyorum.
Ancak! 19-24 Aralık 1978 tarihleri kanlı Maraş Katliamı’nın da yıldönümüdür. Dolayısıyla Kubilay’ın katledilme günü olan 23 aralık la çakışmaktadır. Meseleye bu açıdan baktığım zaman şu sorulara cevap bulmakta zorlanıyorum.
1- CHP Milletvekilleri – Deniz BAYKAL ve Mustafa SARIGÜL, Sosyal Demokrat oyların %80 ini teşkil eden Alevi’lerin topluca katlediliş yıldönümünde Maraşa gidip orada da yobaz Gerici ve Faşist saldırıları kınamamaktadır?
2- Askeri ve mülki erkan için de aynı soruyu sormak gerekir. Aynı tarihe rastlayan maraş katliamı, dini yobazlığın ve gericiliğin toplu katliamıdır. Resmi kayıtlarda katledilenlerin sayısı 111 kişidir. Bunların hiçbiri de silahlı değildir. Hiçbiri bireysel savunma araçlarına sahip olmayan sıradan vatandaşlardır. Dolayısıyla Maraş katliamı, Kubilay olayından yıllar sonra , Yobazlığın geldiği saldırganlık boyutunu daha bir gözler önüne sermektedir.
Yobaz-Gerici-Faşist saldırılar her geçen gün artarak devam etmekte.
Ülkemizde geçmişten buyana her toplumsal ve siyasal gelgitlerde Alevilere günün şartlarına uygun bir katliam uygulanarak toplumun “Balans ayarı” yapılmıştır. “Sükunet”i sağlamak için kitlelere örnek olabilecek bir “Gözdağı” vermek gerekmiştir. Bu gözdağı için en uygun kurban Aleviler olmuştur. Örneğin;
1- yönetim erk i olarak üniversite de çaresiz mi kaldık, hemen ramazanda oruç tutmayan bir alevi öğrenci, “dini bütün” bir öğrenci tarafından katledilir. Bu olay vesilesiyle okulun” emniyeti” Emniyet kuvetlerinin “desteği” ile sağlanır. Amaç özerk üniversiteyi polis e havale etmektir. Çünkü solcu öğrenciler “fazla iler”i gitmişlerdir.(!) Bu hepsine ders olur.
2- bu ülkede iktidart boşluğu mu var? İktidara Yüce Türk milleti adına el koyup, ülkeyi devrimci sosyalistlern ve Kürtlerin Demokrasi – Eşitlik – Barış ve Kardeşlik adına müdahalesin
den kurtarıp ABD emperyalizmin arka bahçasine mi çevirmek gerek? Kolayı var. Denenmiş CİA destekli içkargaşalar yetmediyse hemen Maraşta elimiz altındaki Ülkücü faşistleri ve gerici yobazları devreye sokar, yüzlerce Aleviyi öldürtür, binlercesini yaralar, ardından “İstikrarı sağlamak için” Sıkıyönetim ilan eder, gelişen süreçte gerekli “Düzen”i sağlarız.
Bundan kolay ne varki. Elimizin altında 20 milyon a yakın örgütsüz Alevi varken işimiz kolay. Bu vesile ile Kürtlere de gerekli mesajı vermiş oluruz. Bundan ders almayanlara verecek gözdağımız çok. Yeter ki Alevilerimizin örgütsüzlüğü devam etsin.

Süleyman Deprem

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?