İHD: ESP’ye yönelik operasyonlarda gözaltına alınanlar serbest bırakılsın

İHD: ESP’ye yönelik operasyonlarda gözaltına alınanlar serbest bırakılsın
İnsan Hakları Derneği bir açıklama yaparak, ESP’ye yönelik İzmir Merkezli operasyonla gözaltına alınanların serbest bırakılmasını istedi.

ANASAYFA GÜNCEL
Paylaş

İnsan Hakları Derneği tarafından ESP’ye yönelik operasyonla ilgili yapılan açıklamada, gözaltına alınanların serbest bırakılmaları talep edildi.

14 Ocak 20121’de, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı talimatı ile 12 ilde operasyon düzenlendiği ve Ezilenlerin Sosyalist Partisi (ESP) Eş Genel Başkanı Av. Özlem Gümüştaş, Etha muhabiri Pınar Gayıp, HDP PM üyesi Sıtkı Güngör’ün aralarında bulunduğu 48 kişinin gözaltına alındığı hatırlatılan açıklamada; “Ankara’da bulunan ESP Genel Merkezi, partinin İzmir ve İstanbul İl Binası ile İzmir Bayraklı ilçe binası, ETHA İstanbul Bürosu, Bilim, Eğitim, Estetik, Kültür Sanat Araştırmaları Vakfı(BEKSAV) polisler tarafından gün aydınlanmadan basılarak aranmıştır. Gözaltına alınan kişiler de aynı şekilde gün aydınlanmadan evleri basılarak gözaltına alınmışlardır” denildi.

Türkiye’de siyasi ve toplumsal muhalefete karşı yargı yolu ile baskı politikasının kesintisiz bir şekilde sürdürüldüğü vurgulanan açıklamada şöyle denildi; “Ezilenlerin Sosyalist Partisi yasal bir parti olup, özellikle yöneticileri çağrı üzerine ifade verebilecek kişilerdir. ESP operasyonunda gözaltına alınan avukatlar, basın mensupları, kültür kurumunda görevli sanatçılar ve parti üyelerinin de çağrı üzerine ifade verebilecek kişiler olduğu muhakkaktır. CMK 145. Madde işletilmeyip, baskın tarzında ve uzun süreli gözaltı yapılması kişi özgürlüğü hakkının ihlalidir.

Gözaltına alınanların kişi özgürlüğü haklarının daha fazla ihlal edilmeden serbest bırakılmalarını talep ediyoruz.” (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?