Önce eşitliği sağlayın

Önce eşitliği sağlayın
Uzaktan eğitime erişemeyen milyonlarca öğrenciyi mağdur edecek bir yeni karar daha alınarak, uzaktan eğitimde başarıyı puanla değerlendirmenin önü açıldı. Eğitim Uzmanı Ali Taştan, “Yine dezavantajlı kesim mağdur olacak” dedi.

Mustafa M. Bildircin

Uzaktan eğitim sürecinde öğrenciler arasındaki eşitsizliğin artmasına yol açacak kararlar alan Milli Eğitim Bakanlığı, bu kararlarına bir yenisini daha ekledi. Okulöncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’ne 8 Mayıs’ta eklenen, “Uzaktan eğitimde puanla değerlendirme yapılmaz” ifadesi dün yapılan değişiklikle yönetmelikten çıkarıldı. Böylelikle, milyonlarca öğrencinin erişim problemi yaşadığı uzaktan eğitimde puanla değerlendirmenin yolu açıldı.

Covid-19 salgını nedeniyle dijital platformlara taşınan eğitim, fırsat eşitliğinin önemini bir kez daha ortaya koyarken MEB, eşitsizliğin artmasına yol açacak bir yeni uygulamayı daha hayata geçirdi. Salgın sürecinde iki defa değiştirilen Okulöncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği dün bir kez daha değiştirildi. Uzaktan eğitimde puanla değerlendirmenin önünü açan değişiklik, eğitim uzmanlarının tepkisine yol açtı.

NEYE GÖRE PUAN VERECEĞİZ?

6 Ocak 2021 tarihli Resmi Gazete’de yayımlanan, “Milli Eğitim Bakanlığı Okulöncesi Eğitim ve İlköğretim Kurumları Yönetmeliği’nde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik” ile uzaktan eğitimde puanla değerlendirmeye olanak sağlandı. Ancak eğitimciler, uzaktan eğitime erişemeyen milyonlarca öğrenci olduğunu anımsatarak uygulamanın eşitsizliğe neden olacağını savundu. Öğretmenler, derslere katılamayan öğrencileri neye göre değerlendireceklerine ilişkin kafa karışıklığı yaşadıklarını söyledi.

ÖĞRETMENLER ŞAŞIRDI

Eğitim Uzmanı ve CHP Eğitim Danışmanı Ali Taştan da uzaktan eğitime katılamayan öğrencilere dikkati çekti. Derslere katılamayan ve sayılarının 3 milyonun üzerinde olduğu bilinen öğrencilerin büyük mağduriyetler yaşayacağını vurgulayan Taştan, “Öğretmenler bir değerlendirme yöntemi bulamayacak. Onlar da şaşırmış durumda. Büyükşehirlerde dahi öğrencilerin derslere katılımı üçte bir oranında. MEB, böyle hamlelerle yalnızca günü kurtarıyor” dedi.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?