Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine ev baskını: 17 öğrenci gözaltına alındı

Boğaziçi Üniversitesi öğrencilerine ev baskını: 17 öğrenci gözaltına alındı
Melih Bulu’nun Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden öğrencilerden 17’si ev baskınları ile gözaltına alındı.

Fotoğraf: Eylem Nazlıer/Evrensel

ANASAYFA GÜNCEL
Paylaş

AKP’li Melih Bulu’nun Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzasıyla Boğaziçi Üniversitesi’ne rektör olarak atanmasını protesto eden çok sayıda öğrenci, sabah saatlerinde yapılan eş zamanlı operasyonla gözaltına alındı. 28 öğrenci hakkında “2911 sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanunu’na muhalefet” ve “görevli memura mukavemet” suçlamalarıyla gözaltı kararı çıkarıldığı, öğrencilerden 17’sinin gözaltına alındığı öğrenildi.

İstanbul Emniyet Müdürlüğünden yapılan açıklamada, kentte 13 ilçede 24 adrese yönelik operasyon düzenlendiği, 17 kişinin gözaltına alındığı kaydedildi.

Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) İstanbul Şubesi sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada “Boğaziçi Üniversitesinde gerçekleşen kayyum rektör protestosuna katıldıkları iddiası ile çok sayıda öğrenci bu sabaha karşı yapılan polis operasyonları ile gözaltına alındı. Anayasal protesto haklarını kullanan öğrencileri, sabah karşı ev baskınları ile gözaltına almak suçtur. Üye meslektaşlarımız, Güvenlik Şubece gözaltına alınan öğrenciler ile görüşmek için emniyet biriminde olacaklar” dedi.

Melih Bulu’nun AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın imzası ile Boğaziçi Üniversitesine rektör olarak atanmasının ardından Boğaziçi Üniversitesi öğrencileri ve birçok üniversiteden öğrenci kayyum rektörü protesto etmek amacıyla Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs’ü önünde toplanmıştı. Kampüs ve çevresini ablukaya alan polis öğrencilere müdahale etmişti. Gözaltına alınan çok sayıda öğrenci, emniyet ifadesinin ardından akşam saatlerinde serbest bırakılmıştı. (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?