İşçilerin 2021’den beklentisi borçlardan kurtulabilmek

İşçilerin 2021’den beklentisi borçlardan kurtulabilmek
Özellikle pandemi sürecinde yaşam koşullarının ağırlaştığını belirten Manisa’dan metal işçileri 2021’den beklentilerini “Borçlarımızdan kurtulabilmek” diye tarif ediyor.

Eylem DEMİRHAN
Manisa

Manisa Organize Sanayi Bölgesinde çalışan işçiler pandemi sürecinin hayatlarını ekonomik ve sosyal açıdan ciddi derecede etkilediğini, çalışma koşullarını zorlaştırdığını dile getirdi. İşçiler 2021’den beklentilerinin borçlarından kurtulabilmek olduğunu ifade etti.

Birleşik Metal-İş Sendikasının örgütlü olduğu ve hukuksuz yere işten atmalarla, ücretsiz izin dayatmasıyla gündeme gelen Termokar fabrikasında çalışan bir işçi, iyi çalışma şartları ve insanca bir yaşam için mücadele ettiklerini ve bunun için mücadele etmenin de işçinin hakkı olduğunu ifade etti.

“UMUT ETTİĞİMİZ DEĞİL BEKLEDİĞİMİZ OLUYOR”
Yeni dönem belirlenen asgari ücretin insanca yaşanabilir bir ücret olmadığını dile getiren işçi, “Devletten insanca yaşanabilir bir maaş istedik ama olmayacağını da biliyorduk. Gündemi takip ettiğimizde, haberlere baktığımızda bunu görüyorduk. Yine de bizim vekil tayin ettiğimiz insanlar belki iyi bir şeyler yapar diyerek umut ettik ama umut ettiğimiz değil, bizim beklediğimiz oldu. Yeni yıla girmeden, faizler sıralandı. Faizlere bakacak olursak, asgari ücrete yapılan zammın bir öneminin olmadığını görürüz” diye konuştu

“İSİMLER DEĞİŞİYOR, İŞLEYİŞ HEP AYNI”
Termokar’da sendika üyesi olduktan sonra mobbinge maruz kaldıklarını, moladan sonra 3 dakikalık gecikmelerde bile tutanak tutulduğunu ve sigara molalarının da kaldırıldığını söyleyen işçi, “Geçmişe baktığımızda ya da Tarık Akan’ın Maden filmini izlediğimizde işçilerin hep baskılarla karşılaştıklarını görüyoruz. İktidarlar değişiyor, seçimler oluyor, işçiye umut vadediyorlar ancak pratikte bir şey görmüyoruz” dedi.

“PATRONLARIN İSTEDİĞİ KÖLELİK KOŞULLARI”
Çalışma koşullarını değerlendiren işçi, sendikalaşma süreciyle beraber sancılı zamanlar yaşadıklarını, patronların istedikleri işçi modelinin kölelikle eşdeğer olduğunu belirtti. Termokar işçisi yeni bir iş ararken patronların sendikalı olma durumunu, herhangi bir iş mahkemesinin/davasının olup olmadığını sorguladıklarını, hakkını arayan işçi istemediklerini dile getirdi.

“2020 İŞÇİLER AÇISINDAN STRES DOLU BİR YIL OLDU”
Başka bir metal fabrikasında 6 yıldır çalışan bir işçi de bir yıl önce 2020 yılına girerken yeni yıldan beklentisinin borçlarının bitmesi olduğunu fakat var olanları kapatmak için ekstra kredi çektiğini söyledi. Pandemiyle beraber hem ekonomik hem de sosyal açıdan zor günler yaşadıklarını belirten işçi, “Normal şartlarda da hep fabrika ev arasında gidip geliyorduk ama pandemiyle beraber iyice fabrika ev arasına iyice sıkıştık” dedi. İşçi, 2021 yılından beklentisinin borçlarının bitmesiyle birlikte biraz da olsa rahatlamak olduğunu ifade ederek, “Borçlarımdan kurtulayım ki balığa gidebileyim, belki küçük bir hobi bahçesi alıp domates biber ekerim. Başka türlü bir işçi nasıl stres atacak?” dedi. Aynı zamanda 2 çocuk babası olan işçi, yılbaşı alışverişini bile tam anlamıyla yapamadıklarını, çocuklara aldıkları ufak tefek oyuncaklarla 2020’yi bitirdiklerini belirtti.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?