EVRENSEL ALEVİ MERKEZİ AĞ BAĞLANTISI

EVRENSEL ALEVİ MERKEZİ AĞ BAĞLANTISI

Alevilik denilince genelde sadece Türkiye sınırları ile sınırlı kalınmaktadır. Adeta Türkiye dışında bırakın diğer ülkeleri, hemen hemen her kıtaya yayılmış Alevilerin pek çoğu kimi çevrelerin aklına gelmez. Burada kast edilen sadece kimi ülkelerde yaşayan Türkiye vatandaşları olan Aleviler değildir.

Bırakın on yıllardır, yüzyıllardır hatta kimi coğrafyalarda bin yıllardır yaşayan Aleviler mevcuttur. Tabi şimdi pek çok insan “hangi kıta, hangi bin yıllar” gibi soruları hemen sormaya başlamıştır. Burada asıl konumuz coğrafi dağılım istatistikleri veya yerleşim tarihlerinin kronolojisi değil. Çünkü bu sorulardan daha önce yapılması gereken evrensel bir Alevi ağ bağlantısının oluşturulmasıdır. İşte o zaman hiç kimse hem cevapsız kalmayacak hem de pek çok soruyu gönül rahatlığıyla sorabilecek.

Üstelik Alevilik ile ilgili herhangi bir gündem söz konusu olunca özellikle Türkiye üzerinden bu gündem tartışılır. Dar alanda kısa paslaşmalarla gününü geçirenler için kendi sahasında Alevilikle ilgili olay ve olgulara bu şekilde bakmak elbette haklı görülebilir.

Burada özne olarak Aleviler yerine Kızılbaşlar ve/veya Kızılbaş Alevileri de diyebiliriz. Keza hem Türkiye’de hem de dünyanın çeşitli coğrafyalarında kendilerine Alevi, Kızılbaş, Kızılbaş Alevi demeseler de aynı yolu benimsemiş topluluklar içinde geçerlidir b. Örneğin Afganistan’da yaşayan (tabi elkaide gibi emperyalizmin beslediği muaviye islamcı katliamcı, soykırımcılar köklerini kazımadıysa) Kızılbaşlar, Latin Amerika’daki Aleviler ve daha pek çok ışık taifesinden olan ışıkçılar veya Luvilerin (belki de bu kadim tarihten günümüze uzanan ilişkilendirmemiz henüz pek çok Alevi’nin hemen birden onayını kazanmayabilir, yine de bunu da buraya not düşelim., zamanla bu konuya da gereken önemi ve detayı vereceğimiz için gönlümüz rahat) devamı olan pek çok ezilen, sömürülen, inkâr ve imha edilen çeşitli topluluklar hakkında ne kadar ilgili, bilgili ve onlarla iletişim halinde kimi Alevi kurum, çevre ve kişiler? Umarım gelecekte bu ağ bağlantıları daha sıkı şekilde hayata geçirilir ve dünya çapında birbirinden haberdar olabilen bir network üzerinden iletişim kurabilen bir toplum haline dönüşebiliriz.

Peki, bu networkten kastımız nedir?

Dünyanın çeşitli coğrafyalarındaki Alevilerin ve/veya ışık taifesinin mevcut ya da alternatif iletişim araçlarıyla birbirine bağlandığı, dolasıyla an itibariyle ve gelecekte ortaya çıkarılacak olan tüm bilgi ve kaynakların evrensel bir Alevi merkezi ağ bağlantısı tarafından paylaşıldığı, bilgi ve kaynakların bu ağ bağlantısı içinde olanlar tarafından ulaşılabildiği bir iletişim sistemi şarttır.

İşte bu iletişim sistemine Evrensel Alevi Merkezi Ağ Bağlantısı denir.

Elbette bu şimdilik bir ütopya ve aklımızda bulunsun ilerde illaki bu konuya yeniden döneceğiz ve üzerinde çalışmalarımız olacaktır.

H.H.B.
06.08.2020

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?