Kazanacağımıza inanıyoruz

Kazanacağımıza inanıyoruz

Kendi sendikalarını kurarak çok kısa sürede tüm ülkede örgütlenmeyi başaran PTT taşeron işçileri de yeni yılı direnişle karşılıyor. PTT-Sen yöneticisi oldukları için işten atılan işçilerin, işe iade ve hak kayıplarının karşılanması talebiyle İzmir ve İstanbul PTT Başmüdürlükleri önünde başlattıkları direniş 15 günü geride bıraktı. PTT-Sen Genel Başkanı Halit Büyük, “Üyelerimizi tehdit ediyorlar ama üye sayımız artıyor. Kazanacağımıza inanıyoruz” dedi.

HERKES BİR UCUNDAN TUTUYOR

İzmir’de PTT Başmüdürlüğü önünde kendisi de direnişte olan Büyük, dayanışmadan güç aldıklarını belirtti: “Üyelerimiz tehdit edildikleri için bizi ziyarete gelemeseler de sendika üyeliklerini sonlandırmayarak bir şekilde destek oluyorlar bize. Bunun yanı sıra yurttaşlar da dayanışmamız büyük. Bize dayanışma paketleri yolluyorlar. Yemek yapıp getiren oluyor. Siyasi partiler de destek ziyaretlerinde bulunuyor sürekli.”

Meclis’teki siyasi partilerden daha fazla destek beklediklerini söyleyen Büyük, “PTT Başmüdürlükleri ve taşeron şirket fokurdamaya başladı, endişeliler. Yasal sürecin de bizim lehimize olacağını düşünüyoruz. Direnişi kazanacağız. Müzakere masası oluştuğunda işe iade ve hak kayıplarımızın karşılanmasını talep edeceğiz” diye konuştu.

İstanbul Sirkeci’de direnişte olan Burhan Tan ise “Taleplerimiz karşılanana kadar direnişimiz devam edecek” dedi ve ekledi: “İşçilere tehditler hâlâ devam ediyor. Sendika başkanları işinden olurken üyelerin çekinmesi çok normal. Ama dayanışma ziyaretleri hepimize moral oluyor, bu dayanışmayı büyütmek önemli.”

Kod 29 ile işten çıkarıldığı için tazminatını ve işsizlik maaşını alamadığını söyleyen Tan, yaşadığı sıkıntıları şu sözlerle anlattı: “Evimin kirası bin 350 lira. 2 çocuğum var, küçüğü 10 aylık. İşçi arkadaşların dayanışmasıyla ayakta kalmaya çalışıyoruz. Kendime aldığım bir şey yok zaten. Ancak çocuklar öyle değil. Karınlarını doyurmak, altını değiştirmek lazım.”

“Bugün benim başıma gelen yarın herkesin başına gelebilir” diyen Tan, “Bir arada durmalıyız. Hani aslan ceylanı kapar, diğer ceylan sürüsü de izler ya arkadaşlarının ölümünü. Aslında şöyle bir üstüne koşsalar aslanın… İsteseler tükürüklerinde boğarlar. Bizim de birlik olmamız lazım. Sorunlarımızı hep birlikte çözmeliyiz. Kimse korkmasın, biz güçlüyüz” şeklinde konuştu.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?