İşçi konfederasyonlarından ortak açıklama: İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret

İşçi konfederasyonlarından ortak açıklama: İnsan onuruna yaraşır bir asgari ücret
Üç konfederasyon insanca yaşayacak asgari ücret talebi ile Adana ve Diyarbakır’da basın açıklaması yaptı.

ANASAYFA İŞÇİ-SENDİKA EKONOMİ
Paylaş

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK, net 2 bin 825 lira 90 kuruş olarak belirlenen asgari ücretle ilgili Adana ve Diyarbakır’da ortak basın açıklaması yaptı.

Diyarbakır’da üç konfederasyon adına açıklama yapan Türk-İş 7. Bölge Başkanı Bahri Zülküf, işçilerin insanca yaşam düzeyi dikkate alınarak bir asgari ücret talebinde bulunduklarını belirterek asgari ücretin pazarlık konusu olmaması gerektiğini söyledi. Zülküf, “Üç işçi konfederasyonu, 4 Aralık 2020 günü ortaklaştırdıkları ‘insan onuruna yaraşır bir asgari ücret’ belirlenmesi talebinin arkasında durmaktadır. Çalışanların kabul edeceği, işçilerin mutlu olacağı bir asgari ücret ancak bu şekilde mümkün olacaktır” dedi.

Türk-İş pankartı ve arkasında sendika yöneticileri

Türk-İş’in Diyarbakır’da yaptığı açıklama | Fotoğraf: Evrensel

ADANA’DA NE İŞÇİ VAR NE DE BİRLİK
Adana’da insanca yaşayacak asgari ücret talebi ile ilgili üç konfederasyon da merkezlerinin belirlediği ortak basın metnini okudu. Aynı amaçla basın açıklaması yapılmasına rağmen konfederasyonlar eylemleri birleştiremedi. Eylemler, şehir merkezinde yaklaşık 300 metre mesafeyle 3 farklı noktada yapıldı. DİSK Heykelli Park’a, Hak-İş Adana binasında, Türk-İş de Bölge Temsilciliği önünde toplandı.

Açıklamalarda öne çıkan ortak nokta ise işçilerin olmadığı, sendika yönticilerinden oluşan eylemler olması oldu. Türk-İş eylemi sadece konfederasyon üyesi sendikaların başkanları ve yöneticileri ile gerçekleştirildi. Hak-İş’in açıklamasına şube başkanları ve bazı işyeri baş temsilcileri katıldı. DİSK’in açıklamasına da sendika yöneticileri ile temsilciler katıldı.

Hak-İş Adana İl Başkanı Abdurrahman Yücel, “Asgari ücret tespit komisyonu adil değil. Her işçi kondederasyonundan belirli sayılarda katılım olmalı. Beklentilerin altında bir rakamın açıklanmasının ardından üç konfederasyon ortak hareket etmeli” dedi.

Türk-İş, Hak-İş ve DİSK 26 Aralık’ta ortak bir açıklama yaparak, “insan onuruna yaraşır bir asgari ücret” talebinin arkasında olduklarını vurgulamıştı. Açıklamada, “Açıklamada, işçilere aileleriyle birlikte yeterli yaşam şartlarını sağlayacak bir asgari ücretin salgın koşullarında daha da önem kazandığı belirtilerek, “Asgari ücret işçilerin ‘aileleriyle birlikte’ geçimini sağlayacak ücrettir. Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir… Asgari Ücret Komisyonunda belirleyici olan hükümetin tutumudur. Hükümet tercihini iktisaden dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıdır. İşçi temsilcileri insan onuruna yaraşır bir düzeyde asgari ücret için komisyon çalışmaları sırasında temel alınması gereken ilkeleri belirlemiş ve kamuoyuyla paylaşmıştır. Hükümet ve işveren, asgari ücretle ilgili tekliflerini kamuoyuyla paylaşmalıdır” denmişti. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?