Yol Erenleri: Güçlü bir Alevi örgütlenmesi yaratmalıyız

Yol Erenleri: Güçlü bir Alevi örgütlenmesi yaratmalıyız
25 Aralık 2020 Alevi Haber Ağı

Yol Erenleri, Maraş Katliamı’nın 42. Yılına yaptığı basın açıklamasında, katliamların önüne geçmek için güçlü bir Alevi örgütlenmesi yaratmanın önemine dikkat çakti.

İnsan Hakları Derneği (İHD) Mersin şubesinde Yol Erenleri adına açıklamayı okuyan Şilan Sürmeli, “Bilge, direnişçi bir kararlılıkla mücadele etmedikçe, zalimlerden hesap sormadıkça egemen güçlerin, zulümleri de bitmeyecektir. Güçlü bir Alevi örgütlenmesi yaratılmasının kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Sürmeli açıklamanın devamında, şunları ifade etti:

‘‘Bundan tam 42yıl önce 19-26 Aralık 1978 tarihlerinde Maraş’ta bir katliam yaşanmıştır. İnsanlık ve özgürlük düşmanı Faşist güçler, yüzlerce (Resmi rakamlarla 150, gerçekte 500’ü aşkın) Alevi canımız katledilmiştir.

19 Aralık 1978 gecesi, Maraş’ta Çiçek Sineması’na bomba atıldığı söylemi üzerinden, kentte bilinçli olarak tırmandırılan Alevi-Sünni gerginliği, Alevilere yönelik saldırılara dönüştürülmüş, ülke tarihinin en kanlı katliamlarından biri olan Maraş katliamı yaşanmıştır.

20 Aralık’ta Alevilerin oturduğu Yörük Selimmahallesinde bir kıraathane bombalanmış Alevi dedesi katledilmiştir. Ertesi gün,21 Aralık’ta da iki TÖB-DER’li öğretmen katledilmiştir. 22 Aralık’ta cenaze töreni sırasında halka saldıran Dinci-Faşist i güçler, kalabalığı dağıttıktan sonra kent merkezine yürüyüşe geçmiş, polis engeli ile karşılaşmadan kent merkezinde bulunan Alevilerin işyerlerini tahrip ederek üç kişiyi katletmiştir. 23 Aralık’ta ‘polis-halk çatışmasını önlemek gerekçesiyle kentteki bütün polislerin geri çekilmesi sonrasında 24 Aralık’ta çevre il ve ilçelerden getirilen silahlı faşist grupların takviyesi ile Alevilerin yaşadığı mahallelerde acımasız bir katliam gerçekleştirilmiştir.

Katliam sonrasında binlerce insanımız Avrupa ve Türkiye’deki metropol illere sürgün edilmiştir.

Katilleri Tanıyoruz!

Yaşananlar ortadayken devlet, “Maraş Katliamı” ile yüzleşmemiş yüzleşmek istememiştir. Aradan 42 yıl geçmesine rağmen Alevilere zulüm uygulayan karanlık güçler ortaya çıkarılmamıştır. Bununla da kalmayıp katliama adı karışan katiller,;milletvekili, belediye başkanı ve zenginleştirilen iş insanı yapılarak ödüllendirilmiştir.

Bu düşmanlık neden?Egemenler güçler Alevilerden Ne istiyor?

Şunu biliyoruz ki hiçbir şey boşuna ya da rastgele yaşanmadı. Egemen güçler Alevileri “potansiyel düşman” görmesinin kökleri, tarihin derinliklerinde saklıdır.

Alevi toplumunun tarih içinde oluşmuş “yapısı”, baskı ve sömürüyle uyuşmuyor, egemenlerin çıkarlarıyla zıt yönde hareket ediyor.

Aleviler, tarihsel kökleri olan “komün toplumsallığından” aldıkları özgürlükçü ve dayanışmacı bir toplumsal yapı olarak var oldular.

Aleviler, kendi tarihlerinin ürettiği inanç değerleri gereği, daima, zulme, sömürüye ve haksızlığa başkaldırdılar.

İşte, egemen güçler, kendi sömürücü, anti demokratik, zulüm düzenlerini sürdürebilmek için Alevilerin bu demokratik, özgürlükçü, isyancı değerlerinden nefret ediyor.

Maraş katliamı öncesinde de siyasallaşan bir Alevi gerçekliği vardı. Özgürlükçü, devrimci, yurtsever ve demokrat kimlikleriyle Aleviler; Toplumsal mücadele dinamiklerinde en ön saflarda yer almaktaydılar.Bundandır ki; Egemenler, Faşistler; Alevileri ezilip yok edilecek bir düşman olarak görüyorlar.

YOL ERENLERİ KATLİAMLARA DUR DEME KARARLILIĞINDADIR

Alevilerin tüm bu yaşadıkları değişmez yazgı değildir. Tarihi aynı zamanda direnişler tarihidir. Bilge, direnişçi bir kararlılıkla mücadele etmedikçe, zalimlerden hesap sormadıkça egemen güçlerin, zulümleri de bitmeyecektir.

Bu bilinçle ve kararlılıkla “Yol Erenleri” olarak güçlü bir Alevi örgütlenmesi yaratılmasının kaçınılmaz olduğunu düşünüyoruz.

Zalimlere ve katliamcı canilere karşı; Hak hakikat yolunda saf tutmalıyız.

BİR OLALIM, İRİ OLALIM, DİRİ OLALIM!

Maraş katliamını; aralık ayında gerçekleştirilen” cezaevi” ve “Roboski” katliamını lanetliyoruz

Maraş Katliamını Unutma, Unutturma!

Maraş’ın Hesabını Soracağız!Kahrolsun Faşizm!‘‘

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?