Tozkoparan sakinleri direnişte: Rantsal dönüşüme izin vermeyeceğız!

Tozkoparan sakinleri direnişte: Rantsal dönüşüme izin vermeyeceğız!

Dilara ŞİMŞEK

İstanbul Güngören’de bulunan Tozkoparan Mahallesi sakinleri diken üstünde. Bölgede ilan edilen ‘riskli alan’ın içerisinde yer alan mahallede tek gündem kentsel dönüşüm. Geçen günlerde Güngören Belediyesi tarafından 900 haneye tahliye tebligatı gönderilerek evlerinin 30 gün içerisinde boşaltılması istendi. Tebligatta, evlerin 30 gün içinde boşaltılmadığı takdirde elektrik, su, doğalgazın durdurulacağı, tahliye ve yıkım işlemlerinin ivedilikle yapılacağı ifade edildi.

Tebligat öncesi kendilerine hiçbir bilgi verilmediğini söyleyen mahalle sakinleri haklarının gasp edilmesine karşı oldukça tepkili.

40 senedir Tozkoparan’da yaşayan Nazlı Özyurt, “Kentsel dönüşümün rantsal dönüşüm olmasını istemiyoruz” diyerek şöyle konuştu: “Mücadelemizden vazgeçmeyeceğiz. Akşamları tencere tava eylemi yapıyoruz. Belediyen broşür dağıtmaya geldiler ama mahallelinin tepkisi nedeniyle mahalleye giremediler. Dönüşüm halkın yararına olmalı. Hak sahipleri mağdur edilmesin. Kiracılara dalga geçer gibi 3 bin lira yardım yapıp evlerinin boşaltılması isteniyor. Türkiye şartlarında bu parayla bir yere gidemezsin. Kiracılara da kentsel dönüşümden ev verilmesi için imza kampanyası başlatacağız.”

MAHALLELİ DİRENİŞTE

Tozkoparan Derneği (TOZ-DER) Başkanı Ömer Kiriş, mahallelinin direnişi karşısında yetkililerin çareyi her gün yeni vaatler sunmakta bulduğunu söyledi:

“2008 yılında kentsel dönüşüm alanı haline getirilen Tozkoparan Mahallesi 2013 yılında Bakanlar Kurulu kararı ile riskli alan ilan edildi. Riskli alan ilan edilmesine karşı kararın geri alınması için Çevre ve Şehircilik Bakanlığı İl Müdürlüğü’ne itiraz dilekçesi verdik. Danıştaya Bakanlar Kurulu’nun söz konusu kararın iptal edilmesi için dava açıldı. Danıştay, Tozkoparan’ı riskli alan ilan eden Bakanlar Kurulu kararını, ‘bilimsel değil, gözlemsel’ diyerek 2014 Haziran ayında iptal etti. Yıllardır bu mahallenin ranta kurban edilmemesi için mücadele ediyoruz ve mücadelemiz bitmeyecek. İnsanlar evlerinden çıkmamakta kararlı. Kira yardımı yapacağız, dönüşümden sonra evleri vereceğiz diyorlar ama ne kadarlık bir yardım, nasıl geri verecekler hiçbir açıklama ve bilgilendirme yok. Belirsizlikler içerisinde süreç devam ediyor.”

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?