PSAKD’den kayyım tasarısına tepki: İktidar kendisine muhalifleri tasfiye ediyor

PSAKD’den kayyım tasarısına tepki: İktidar kendisine muhalifleri tasfiye ediyor

Yayın Tarihi: 26 Aralık 2020 – 20:24

PİRHA- PSAKD Genel Merkezi tarafından dernek ve vakıflara kayyım atanmasını kolaylaştıran, tek imza ile çalışamaz hale getiren teklife ilişkin yapılan açıklamada , “İktidarın demokrasiyi tamamen içini boşaltarak yok etmeye dönük bu antidemokratik girişimlerine karşı demokrasiye ve özgürlüklere inanan tüm dernekleri, vakıfları ve sivil toplum kuruluşlarını ortak mücadeleye davet ediyoruz. Hiçbir antidemokratik, baskıcı ve tahakkümcü anlayışa boyun eğmeyeceğiz” denildi.

Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), meclis’te görüşülen “Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine Kanun Teklifi”nde sivil toplum örgütlerine kayyım atamalarını içeren tasarıya ilişkin yazılı açıklama yaptı.

Açıklamada TBMM Genel Kurulu’na sevk edilen ve 6 kanunda değişiklik öngören 43 maddelik kanun teklifi ile siyasal iktidarın bu süreci kendisine muhalif gördüğü dernekler, vakıflar ve sivil toplum kuruluşları üzerinden işleterek bu örgütlenmeleri dağıtarak halkı tamamen örgütsüz bir hale getirmeyi planladığı vurgulandı.

Bu kanun teklifi ile iktidarın demokrasinin tamamen içini boşaltarak yok etmeye çalışıldığının altı çizilen açıklamada antidemokratik olan girişimlerine karşı demokrasiye ve özgürlüklere inanan tüm dernekleri, vakıfları ve sivil toplum kuruluşlarına ortak mücadelesi çağrısında bulundu.

Açıklamanın devamında şunlar kaydedildi:

“KAYYIM ATAMA YETKİSİ VERİLİYOR”

Kitle İmha Silahlarının Yayılmasının Finansmanının Önlenmesine Dair Kanun Teklifi’nin bir kısmı TBMM’de kabul edildi.Bu kanun ile İçişleri Bakanlığı’na aynen belediyelerde olduğu gibi dernek ve vakıf yönetimlerine kayyım atama yetkisi veriliyor. Bunun dışında İçişleri Bakanlığına ayrıca derneklerle ilgili, terörizme finansman sağlama suçu, uyuşturucu ve uyarıcı madde imal ve ticaret suçu ve kara paranın, suçtan elde edilen varlığın aklanması suçuna bağlı olarak “kovuşturma” aşamasında dernek yöneticilerini “uzaklaştırma” yetkisi veriliyor. Gerek görüldüğü takdirde dernek faaliyetleri de durdurulabilecek. Derneklerin iş ve işleyişi ile ilgili birtakım bahanelerle çok ağır cezaların verilmesi de söz konusu olabilecek.

“İKTİDAR KENDİSİNE MUHALİFLERİ TASFİYE EDİYOR”
Fazla detaylara girmeden kanunun bütününe bakıldığında asıl amacın siyasal iktidarın kendisine muhalif gördüğü dernekleri, vakıfları ve sivil toplum örgütlerini tasfiye etmek olduğu rahatlıkla görülüyor. Bunun için terör bahanesi kullanılıyor. Mevcut siyasal iktidar yetkilileri zaten özellikle son dönemde rahatlıkla kendilerinden olmayan herkesi terörle ilişkilendiriyorlar ve hatta terörist ilan ediyorlar. Halkın oylarıyla seçilmiş belediye yönetimlerine terör bahanesiyle kayyum atanarak halk iradesinin nasıl gasp edildiğine bütün halkımız şahit oldu. Anlaşıldığı kadarıyla siyasal iktidar aynı süreci kendisine muhalif gördüğü dernekler, vakıflar ve sivil toplum kuruluşları üzerinden işleterek bu örgütlenmeleri dağıtmak ve halkı tamamen örgütsüz bir hale getirmek istiyor. Böylece örgütsüz bırakılan bir halk üzerinde istedikleri gibi tahakküm kurarak iktidarlarının ömrünü daha da uzatmayı amaçlıyorlar.
“PANDEMİYİ FIRSATA ÇEVİRMEK İSTİYORLAR”

Örgütlenme özgürlüğü temel bir insan hakkıdır. Asgari bir demokrasinin olmazsa olmaz koşulu örgütlenme özgürlüğüdür. Toplumun dışlanmış, ayrımcılığa uğramış, yok sayılmış birçok farklı kesimi dernekler üzerinden nefes alabilmekte, birbirleriyle dayanışmakta, faaliyet gösterdikleri alanlarda organize çalışmalar yaparak sorunlarına birlikte çözüm üretmeye çalışmaktadırlar. İktidar tek tipçi zihniyetini sivil toplum örgütlenmeleri alanına taşıyarak halkın çeşitli farklı kesimlerinin öz güçlerine dayalı olarak kurdukları ve deyim yerindeyse hizaya sokamadığı dernekleri, vakıfları ve sivil toplum kuruluşlarını dağıtmayı amaçlamaktadır. Bu açıktır. İktidar bunun için pandemi sürecini fırsat bilmiştir. Pandemi sürecinde sağlık alanında, sosyal alanda, ekonomik alanda yok edici ve yıkıcı sorunlar yaşayan halkımızın sorunlarına çözüm bulamayan iktidar, söz konusu olan kendi iktidarının devamı olunca türlü türlü planlarla pandemiyi nasıl fırsata çeviririz diye hesap yapmaktadır.
“TAHAKKÜMCÜ ANLAYIŞA BOYUN EĞMEYECEĞİZ”
İktidarın demokrasiyi tamamen içini boşaltarak yok etmeye dönük bu antidemokratik girişimlerine karşı demokrasiye ve özgürlüklere inanan tüm dernekleri, vakıfları ve sivil toplum kuruluşlarını ortak mücadeleye davet ediyoruz. Hiçbir antidemokratik, baskıcı ve tahakkümcü anlayışa boyun eğmeyeceğiz. Demokrasiyi, örgütlenme özgürlüğünü, evrensel hukuk normlarını, adaleti, eşitliği ve insan haklarını sonuna kadar savunmaya devam edeceğiz.
HABER MERKEZİ

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?