HAKİKAT SENİN İÇİNDE

HAKİKAT SENİN İÇİNDE
Ey CAN, Hakk ve Hakikat senin içindedir başka yerde arama!
Değerli Canlar; Rêya Hakk (Hakk Yol)-Alevilik; vahdeti mevcut, varlığın birliği, doğanın diyalektiği (yaşam yasaları)içinde varlığın tüm parçalarını bir bütün olarak görür ve vardan gelip, vara devri daim eder. Her din’in, inancın (öğretinin)kendi kural ve kaide ve de kavramları vardır. Tabii ki Hakikat Yol’unun da Hakk, Hızır, ikrar, hava, ateş, su, toprak dediğimiz çar (4) ana sır, vardan var olma, varlığın birliği, ocak, ana, pir, mürşid, rayber, talip, cem, cıvat, müsahip, dar, didar, dem, semah, ziyaret, dergâh, nişangâh, varoluş, fam, guman, delil, çerağ, çeralık, rıza, nur, ışık, nar, elma, lokma, tembur, niyaz gaxand, hewtemal, newruz, derya, damla, devriye, devr-i daim gibi, kendine özgü kural, kaide ve kavramları var.
Değerli Canlar; hepinizin bildiği gibi Halk ozanı Ali NURŞANİ’nin oğlu halk müziği sanatçısı Engin NURŞANİ yakalandığı kanser hastalığından dolayı üç gün önce Hakk’a yürüdü. Hakka yürüyen Engin Can’ın devr-i daim olsun. Aileye ve sevenlerine sabır diliyorum.
Engin NURSANİ’nin dün Sarıgazi Cemevinde Hakka yürüme erkânı yapıldı. Bu Hakk’a yürüme erkânında da yıllardır tanık olduğumuz görüntüler ve durumlar yasandı… Bu olumsuz davranışlardan bir tanesi Cemevi hizmetlisin sergilediği tavır bir tanesi de Hakk’a yürüme erkânı yürütülür iken herkesin elindeki telefonla canlı yayın yapmasıydı. Hangi pencereden bakarsanız bakın o görüntüler çok üzücü ve yanlıştı. Hakk’a yürüme erkânı yürütülür iken canlı yayın yapmakta nedir? Bu durum tek kelimeyle çürümüşlük değil de denir?
Değerli Canlar; Dünkü Hakk’a yürüme erkânında Hakk’a yürüyen can’ın tabutunun üzerine yeşil bir örtü örtülmüş örtünün üzerine kuran (“Nahl 61”) suresi yazılmış! Peki, bu Sure’de izah edilenlerin yani yazılanların “ölürse ten ölür canlar ölesi değil” diyen Alevilikle ve Hakk’a yürüyen bir Alevi CAN’la ne tür alakası olabilir? Bunun yanında Cemevi hizmetlisinin, giysisi, görüntüsü (“imam kılıklı”)ve söylemiyle hiç birimizin anlamadığı şekilde dualar okuyarak yürüttüğü erkânının Hakk’a yürüyen CAN’la ne alakası vardı?
Değerli Canlar; yıllardır asimilasyon ve manipülasyon (hileyle yönlendirme)2 ana eksende Alevileri etki altına almıştır. Birincisi Hakk’a yürüme erkânları, ikincisi ise Cem erkânlarıdır! Günümüzde bu görüntüleri ve bu tür erkânları yalnızca Sarıgazi Cemevinde değil, birçok (çoğunluk)Cemevinde görmek mümkün… Böyle devam ederse Cemevlerinde bu tür “erkânları” görmeye devam edeceğiz…
Şu hiçbir zaman unutulmamalıdır ki; en büyük çürütme ve yıkım içerden kurtçuklar eliyle yapılan yıkımdır… Tahkiye ve ikiyüzlülük yapıldığı ve bu durum görmezden gelindiği sürece bu asimilasyon belasından kurtulamayız!
Gerçek Erenlerin Demine Devranına HÜ! Aşk ile.
Mehmet Kabadayı
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?