KOOPERATİFLER VAR OLSUNLAR

KOOPERATİFLER VAR OLSUNLAR
Kooperatifin kelime anlamı işbirliğidir ve binlerce yıllık imece kültürünün ruhundan beslenir. İnsanlar tek başlarına gerçekleştiremeyecekleri veya birleşerek yaptıkları zaman daha fazla yarar sağlayabilecekleri faaliyetleri kooperatif örgütlülüğüyle hayata geçirirler. Çünkü kooperatifler kuralları olan organizasyonlar, güvenli alanlardır. Ayrıca kooperatifler ortak duyguyu büyütür, rekabetin yerine dayanışma ve kolektif yaşam kültürünü besler.
Kooperatif bireylerin;
-Tek başına yapamayacakları, ortak ekonomik, sosyal ve kültürel ihtiyaçları karşılamak için güçlerin bir araya getirilmesidir. Birlikte-müştereken yapmalarında yarar bulunan faaliyetlerdir de denilebilir. Ekonomik yönden çiftçileri, vurguncu tüccar ve sanayiciye karşı güçlü kılar, direncini arttırır.
-Mülklerini ortadan kaldırmaz, tersine onları müşterek bir paydada, ekonomik amaç uğruna birleştirir, bağımsızlıklarını güçlendirir, özgürlüklerini arttırır.
Dünya Kooperatif Günü
21 Aralık’ta Dünya Kooperatifçilik Günü kutlandı.
Niye?
Çünkü 21 Aralık bilindiği gibi 1844 yılında İngiltere’nin Rochdale kasabasında 28 dokuma işçisi tarafından kurulan ilk kooperatifin kuruluş tarihi. Bu nedenden her yılın 21 Aralık günü Dünya Kooperatifçilik Günü kutlanmaktadır. Ancak bu tarihte kutlanmasına itiraz edenler var.
Neden?
Çünkü 1895 yılında kurulan Uluslararası Kooperatifler Birliği- ICA ise, 1923 yılından itibaren her yılın Temmuz ayının ilk cumartesi gününü “Uluslararası Kooperatifler Günü” olarak kutlamaktadır ve bu gelenek halen sürmektedir. ICA daha sonra konuyu Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’na götürmüş. Birleşmiş Milletler Genel Kurulunda 16 Aralık 1992 yılında bir karar alarak, ICA’nın 100. kuruluş yılına tekabül eden 1995 yılından itibaren her yılın Temmuz ayının ilk cumartesi gününün “Uluslararası Kooperatifler Günü” olarak kutlanmasını kararlaştırmıştır. BM bu kararı tüm üye devletlere bildirmiş ve ICA’nın 1927 yılından beri kutladığı Temmuz ayının ilk cumartesi günü, BM ve üye devletler tarafından da “Uluslararası Kooperatifler Günü” olarak kutlanmaya başlanmıştır. Ayrıca Uluslararası Kooperatifler Günü 1995 yılından bu yana temalı olarak kutlandığını belirtelim.
Önemli değil
Bizim ülkemizde tarımsal finans kooperatifi Tarım Kredi Kooperatifleri devlet vesayetinde, diğer kooperatifler de azınlık ve nadir değişen yönetimlerin kontrolünde. Bu nedenle Uluslararası Kooperatif Günleri yönetenlerin nutuk atma ve süslü hediye paketleri gibi yaldızlanarak sunulup, siyaset yapma aracı olarak kullanılmaktadır sadece. Hangi gün kutlandığı çok da önemli değil bu anlamda. Yazımın girişinde anlattığım amaç, işlev ve içeriğe koopetatiflerin kavuşturulması için Türkiye’de de saygıdeğer çabalar var. İlerde toplumun ekonomik, sosyal, kültürel ve siyasi yaşamına katkı koyması, kollektif akılla belirlenecek temalar ve günde kutlanması özlemimle, kooperatifler hep var olsunlar!

Abdullah AYSU

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?