‘Katledilen canları da, katledenleri de unutmadık’

‘Katledilen canları da, katledenleri de unutmadık’

Yayın Tarihi: 18 Aralık 2020 – 20:17

PİRHA-Alevi örgütleri, 42. yılında Maraş’ta katledilenleri andı. Maraş katliamı aydınlatılmadığı için Çorum, Sivas, Suruç ve Ankara katliamlarının yaşandığı belirtilen açıklamada, “katledilen canları da, katledenleri de, bu katliamlara seyirci kalanları da unutmadık” denildi.

Avrupa Alevi Birlikleri Konfederasyonu (AABK), Alevi Bektaşi Federasyonu (ABF), Alevi Dernekleri Federasyonu (ADFE), Hacı Bektaş Veli Anadolu Kültür Vakfı (HBVAKV), Pir Sultan Abdal Kültür Derneği (PSAKD), Alevi Kültür Dernekleri (AKD) ve Alevi Vakıfları Federasyonu (AVF), Maraş katliamının 42. yılı dolayısıyla yaptıkları eylemde, katledilenleri andı.

Kadıköy İskele Meydanı’nda yapılan basın açıklamasına Maraş yöresi dernekleri ile ESP ve SGDF üyeleri de katıldı. SGDF’liler eylemde, “19 Aralık’ı unutma, unutturma”, “Katillerden hesabın gençlik soracak” yazılı dövizler taşıdı. Eylemde, “Maraş, Suruç, Ankara unutma unutturma”, “Maraş’ın hesabı sorulacak” sloganları atıldı.

Maraş’ta katledilenlerin anısına yapılan saygı duruşunun ardından PSAKD Ataşehir Şube Başkanı Gülsev Kaya açıklama yaptı. 42 yıl önce yüzlerce kişinin öldürüldüğü katliamın basit bir “Alevi-Sünni” düşmanlığı ile açıklanamayacağını söyleyen Kaya, 7 gün süren katliama müdahale edilmediğini hatırlattı.

‘HESAP SORULMADIĞI, HESAP VERİLMEDİĞİ SÜRECE UMUT GELMEYECEK’

O günden bugüne bir şey değişmediğini ifade eden Kaya, Maraş katliamının faillerinin cezalandırılmamasının Çorum’u yaşattığını, ardından bu toprakların Sivas’ı, Gazi’yi, Roboski’yi, Suruç’u, Ankara’yı gördüğünü vurguladı. Kaya, “Bu saldırılar faili meçhul kaldığı sürece bir yenisi eklenmeye devam edecek. Mafyalar etrafa tehditler savururken, hakkını arayan madenciler yerlerde sürüklendiği sürece bu topraklara adalet gelmeyecek. ‘Oruç tutmak, namaz kılmakla hacı olunmaz, bir Alevi öldüren beş sefer hacca gitmiş gibi sevap kazanır’ diyen Bağlarbaşı camii imamı Mustafa Yıldız zihniyeti, hala aramızda gezdikçe bu topraklara huzur gelmeyecek. Çocuklara oyuncak götüren gençleri katledenlere ‘öfkeli gençler’ dendiği sürece, bu ülkeye umut gelmeyecek” dedi.

‘EŞİTLİK, ADALET İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ’

Katliamlarla yüzleşilmesinin şart olduğunu ifade eden Kaya, şunları söyledi: “Bizler Maraş’ta kocasına ‘Beni sen öldür, onların eline bırakma’ diyen Ümmühan Doğan’ı, parçalandıktan sonra kazana atılıp, yakılan 14 yaşındaki Ali Tıraş’ı, karnında 8 aylık bebeğiyle katledilen Esma Suna’yı, kendi düğün gününde öldürülen Mehmet Ali’yi, Sivas’a türküleri ve semahlarından başka bir şey götürmedikleri halde yakılarak katledilen otuz üç canımızı, Ankara’da barış istedikleri için katledilen canları da, katledenleri de, bu katliamlara seyirci kalanları da unutmadık. Akıtılan bunca kanın hesabı sorulana kadar, her alanda var olacağız. Bu ülkedeki farklı inanç ve kültürlere mesafe koymadan, ötekileştirmeden, bu kan gölüne çevrilmiş topraklara barış, eşitlik ve adalet gelene kadar mücadelemize devam edeceğiz.”

PİRHA/İSTANBUL

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?