Sanatçılardan Kültür ve Turizm Bakanlığına tepki: Bin lira için takla atmayacağım

Sanatçılardan Kültür ve Turizm Bakanlığına tepki: Bin lira için takla atmayacağım
Kültür ve Turizm Bakanlığının müzisyenlere sadaka dağıtır gibi 1000 TL’lik destek vereceğini açıklamasına müzisyenler tepki gösterdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un müzik meslek birliklerinin temsilcileriyle İstanbul’da yaptığı toplantının ardından kişi başı bin lira ödeme yapılacağını duyurması tepki çekti. Müzisyenler yardım adı altında yapılan uygulamaya tepki gösterdi. Erhan Güleryüz, yardım yapılması için video istenmesini eleştirerek “Canım bakanım, sen bana bir video gönder, ben sana bin lira göndereyim” derken Yasemin Göksu da “Yardım için takla atmayacağım” ifadelerini kullandı.

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINDAN KOMİK PROJE

Pandemi döneminde ekonomik sıkıntı içerisinde olan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerini kapsayan bir proje planladıklarını ifade eden Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Sanatçıların projeler 30 Aralık’a kadar bakanlığımıza iletilecek ve ocak ayı itibarıyla projede yer alan müzisyen, müzik emekçileri, yorumcu ve eser sahiplerine ödemelerini yapmaya başlayacağız. Seyyanen kişi başı bin lira net ödeme olacak. Toplamda da 20-30 milyon civarında proje bedeli olacak” ifadelerini kullandı.

Bakanlığın bu açıklamasına sanatçılar tepki gösterdi.

Ayna Grubu’nun solisti Erhan Güleryüz, sosyal medya hesabından yayınladığı video ile bakanlığın uygulamasına tepki gösterdi.

Erhan Güleryüz, söz konusu yardım projesinin dilencilik olduğunu söyledi. Güleryüz, “Canım Bakanım, sen bana bir video gönder ben sana 1000 lira göndereyim. Ben 40 yıldır müziğe hizmet ediyorum. Atanmış bir insanın beni dilenci konumuna koymasına izin vermiyorum. Biz toplayıp para gönderelim, zaten halktan para toplamayı biliyorsunuz” dedi.

Güleryüz, MSG, MESAM, Miyor 1’e de “siz nasıl temsilcisiniz” diyerek tepki gösterdi.

YASEMİN GÖKSU: YARDIM İÇİN TAKLA ATMAYACAĞIM

Yasemin Göksu da Twitter hesabından yaptığı paylaşımlarda Bakanlığın uygulamasına tepki gösterdi, “Yardım için takla atmayacağım” dedi.

Yasemin Göksu şu ifadeleri kullandı:

Bugün bağlı olduğumuz meslek birliklerinden mesaj aldık. Sağolsunlar… Kültür Bakanlığı biz sefil sanatçılara 1000 er lira bağış lütfunda bulunmuş. Sanatçılara destek bunun adı. Ama bu biner lirayı da karşılıksız vermiyor. Görüşmeye giden meslek birliklerimize demişler ki, ihtiyacı olan müzisyen, şarkıcı, bestecilere para veririz ama karşılığında bir proje hazırlayın. Sanırsınız ki her ay bizi paraya boğacaklar. Hayır! 1 defaya mahsus 1000 TL. Müyorbir de bize mesaj atmış. Demiş ki; ‘Bakanlıkla oturup konuştuk. Para verecekler ama durum böyle böyle.. Biz de düşündük, taşındık bir proje tasarladık. Adı ‘İlk Sahne İlk Alkış’. Siz sahneye ilk çıktığınız yer, aldığınız ilk alkış konusunda hissiyatınızı anlatın, yanına da fotoğraf koyun varsa, onları da bize yollayın. Biz bunu bir kitap haline getireceğiz.’ Çok parlak bir proje doğrusu. Şu anki durumumuza, içinden geçtiğimiz pandemi sürecine… her şeye cuk diye oturmuş. Kitaba da basılacak ki, kimler başvurdu, kimler para aldı, onu da herkes bilsin! Hadi arkadaşlar oturun, işsizliği, ödeyemediğiniz faturaları, kiraları, evinize götüremediğiniz ekmeği her şeyi unutun. Deşin hatıralarınızı, geçmişe gidin… Ayıp ya ayıp… Ayıp denen bir şey var. Sanatçınıza destek için gerekçe mi arıyorsunuz? İçinden geçtiğimiz, dünyayı sarmış bir pandemi, dağ gibi işsizlik, yoksulluk, yoksunluk falan olabilir mi  bu destek için bir gerekçe acaba? Proje karşılığı tek sefer 1000 TL desteği protesto ediyorum. İdris Naim Şahin vardı hani bir zamanlar içişleri bakanımızdı. Ziyaret ettiği bir yerde, bakanın geldiğine sevinen bir yurttaşa ‘takla at da sevindiğini görelim’ demişti hani. Yardım için takla atmayacağım. Atmayacağım..

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?