İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri: 21 gün tam kapanma şart

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri: 21 gün tam kapanma şart
Kadıköy’de basın açıklaması yapan İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, tam kapanma çağrısı yaparak, “Maske-mesafe-hijyen tekerlemesiyle salgınla başa çıkılamaz” dedi.

ANASAYFA GÜNCEL
Paylaş

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri, Kadıköy İskelesi önünde yaptıkları açıklamayla “Maske-mesafe-hijyen tekerlemesiyle salgınla başa çıkılamaz” dedi. Toplumsal hareketliliğin azaltılması için en az iki, tercihen dört hafta boyunca tam kapanmanın şart olduğu belirtilen açıklamada “Ekonomik sosyal tedbirler alınmalı yurttaşlar devlet tarafından desteklensin” çağrısı yapıldı.

Açıklamada konuşan İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Osman Öztürk, koronavirüse (Kovid-19) karşı alınan önlemlerin yeterli olmadığını belirterek “Tek adam rejimi aklın ve bilimin ışığında politikalarla salgını yönetmek yerine algıyı yöneterek ‘başarı hikayesi’ yazmaya, çalışıyor. Bu politikanın kurbanları ise işçiler, emekçiler, işsizler, emekliler, küçük esnaf, kısacası yoksullar oluyor” dedi.

“YA SALGINDAN YA DA AÇLIKTAN ÖLÜM”
Pandemi süreci boyunca yurttaşların sadece sağlığını değil işini aşını da kaybettiğini vurgulayan Öztürk, “Çarklar işçilerin canıyla dönerken, sermayenin çıkarları halkın sağlığının önüne geçiyor. Büyük şirketlerin vergi borçlarını sıfırlayan iktidar, işçi sınıfı başta olmak üzere halkın bu süreçteki sorunlarını görmezden geliyor, milyonlarca insanı ‘salgından veya açlıktan ölme’ tercihine mahkûm bırakıyor” diye konuştu.

İktidarın ‘maske-mesafe-hijyen’ tekerlemesiyle sorumluluğu vatandaşlara yıkmasını eleştiren ve böyle salgınla başa çıkılamayacağını dile getiren Öztürk “Bugüne kadar izlenen eksik, yanlış, tutarsız uygulamalara derhal son verilmeli; hızla aklın ve bilimin ışığın açık, şeffaf, güvenilir, toplumun bütün kesimlerinin katılımına açık yeni bir salgın politikası oluşturulmalıdır” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?