Bursa’da sendikaların etkinlikleri salgın gerekçesiyle 1 Mart 2021’e kadar ertelendi

Bursa’da sendikaların etkinlikleri salgın gerekçesiyle 1 Mart 2021’e kadar ertelendi
Bursa Valiliği, sendikaların genel kurul toplantıları dahil olmak üzere düzenlenecek tüm etkinliklerinin ertelendiğini açıkladı.

ANASAYFA GÜNCEL İŞÇİ-SENDİKA
Paylaş

Bursa Valiliği, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) tedbirleri gerekçesiyle sendikaların genel kurul toplantıları dahil düzenlenecek tüm etkinliklerinin ertelendiğini duyurdu. Tüm Taşıma İşçileri Sendikası (TÜMTİS) Bursa Şube Başkanı Özdemir Aslan ve Gıda-İş Bursa Bölge Temsilcisi Nuri Aysever, valiliğin bu kararına tepki gösterdi.

AA’da yer alan habere göre valilikten yapılan açıklamada, 27 Kasım’daki İl Hıfzıssıhha Kurulu kararıyla, demokratik kitle örgütleri, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve üst kuruluşları, barolar, meslek odaları, birlikler ve kooperatifler tarafından gerçekleştirilecek genel kurul dahil tüm etkinliklerin 1 Mart 2021’e kadar ertelendiği belirtildi. Açıklamada, bahse konu kuruluşlara sendikaların da eklenmesinin kararlaştırıldığı bildirildi.

Ayrıca, İçişleri Bakanlığının genelgesi ile sokağa çıkma kısıtlamasının uygulandığı cumartesi ve pazar günleri market, bakkal, manav, kasap ve kuruyemişçilerin 10.00-17.00 saatlerinde faaliyet gösterebileceği anımsatılan açıklamada, tekel bayilerinin kısıtlamadan muaf tutulmadığı, aynı gün ve saatlerde market ve bakkallarda da içki satışının yapılmamasına karar verildiği ifade edildi.

“BİLİMİ DİNLEMEYİP İŞÇİLERİN MÜCADELESİNE ENGEL OLUNUYOR”
Bu kararın 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde alınmasının düşündürücü olduğunu söyleyen TÜMTİS Bursa Şube Başkanı Özdemir Aslan, “Bilimi dinlemeyip işçilerin mücadelesine engel olunuyor” diyerek tepki gösterdi. Aslan, şu ifadeleri kullandı:

“Bu şekilde yasaklarla olmaz. Bu kararın 10 Aralık İnsan Hakları Günü’nde alınması da düşündürücü. Sendikalar neden alanda toplanıyor, neden toplantı yapıyor, hakları için. İşçilerin hakları elinden alınıyor. Asgari ücretin durumu ortada. Sorunları çözmeyenler yasak peşindeler. İşçilerin haklarına göz dikenlere karşı önlem olarak yasaklama yapsınlar. Bu hastalığın önlenebilmesi için bilim ne diyorsa onu yapsınlar. 21 gün tam kapanma olmalı. Bilimi dinlemeyip işçilerin mücadelesine engel olunuyor. Fabrikalarda, hizmet sektöründe virüs hızla yayılmaya devam ediyor. İşsizlik fonundaki paralar işçilere adil dağıtılmalı. Bu süreçte işçiler için kullanılmalı. İnsanlar ya açlıktan ya da virüsten ölecek. Gerçek önlemler alınmalı, sendikaların toplantı ve etkinliklerini yasaklayarak virüsle baş edilemez. Bilimi dinlemek gerek.”

“ÇİFTE STANDART BİR UYGULAMA”
Gıda-İş Bursa Bölge Temsilcisi Nuri Aysever ise, “Bursa Valiliğinin aldığı bu karar biraz düşündürücü. İşyerlerinde sosyal mesafe kurallarına uyulmadan çalıştırma hâlâ devam ediyor. Toplu taşıma araçlarında özen gösterilmeden insanların tıkış tıkış seyhat etmeye mecbur bırakılmalarına yönelik hiçbir önlem almayan sayın vali, sendikaların, kitle örgütlerinin toplantı ve genel kurullarını yasaklamada hiçbir sakınca görmüyor. Bu çifte standart bir uygulama.” dedi. (İŞÇİ SENDİKA SERVİSİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?