S-400 krizi sürüyor: CAATSA yatırımları kapıda

S-400 krizi sürüyor: CAATSA yatırımları kapıda
Cumhuriyetçi Senatörler Lindsey Graham ve James Lankford, “Türk halkı hâlâ dostumuz ancak liderleri halihazırda zorlanan ekonomilerine yaptırım yolunu açtı” ifadelerini kullandı.

ANASAYFA DÜNYA
Paylaş

ABD’de Cumhuriyetçi Senatörler Lindsey Graham ve James Lankford, The Wall Street Journal gazetesine “Türkiye’nin Rus yakınlaşmasının bedeli” başlıklı bir makale kaleme aldı. Donald Trump’ı Türkiye’nin Rus hava savunma sistemi S-400’leri satın almasıyla ilgili yaptırımları uygulamaya çağıran Cumhuriyetçi Senatörler “Türk halkı hâlâ dostumuz ancak liderleri halihazırda zorlanan ekonomilerine yaptırım yolunu açtı” ifadelerini kullandı.

Makale, ABD Kongresinin Türkiye’ye ABD’nin Hasımlarıyla Yaptırımlar Yoluyla Mücadele Etme Yasası (CAATSA) yaptırımlarını uygulama konusundaki fikrini bir kez daha ortaya koydu. Makalede ABD, Türkiye’ye 100 F-35 jeti satmak ve Türk şirketlerini jetlerin parça üretime dahil etmek konusunda anlaştı. Ancak Ankara 3 yıl önce, F-35’i vurmak üzere tasarlanmış Rus S-400 füze sistemini satın almaya karar verdi. Rus “danışmanların” F-35 yakınında çalışmasına izin vermek ve S-400 radar sistemini ABD jetine yakın tutmak kabul edilemez. Türk halkı hâlâ dostumuz ancak liderleri halihazırda zorlanan ekonomilerine yaptırım yolunu açtı” ifadelerini kullandı.

CAATSA YAPTIRIMLARI NEDİR?
Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara ihracat-ithalat bankası desteğinin kesilmesi,
Mal ve teknoloji ihracatı ruhsatı verilmemesi,
ABD mali kuruluşlarından kredi tedarik edilmemesi,
Uluslararası mali kuruluşlardan kredi verilmemesi,
Mali kurumlara ABD Merkez Bankası ile doğrudan alışveriş yapma izni verilmemesi,
Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlarla ihale ya da sözleşme yapılmaması,
Mali kurumlar ve bankalar arasında ödeme ya da kredi transferlerinin yasaklanması,
Yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumların ABD topraklarında gayrimenkul sahibi olmasının yasaklanması,
ABD kişi ve kurumlarının yaptırım kapsamına alınan kişi ya da kurumlardan sermaye ya da borç alışverişinin yasaklanması,
Yaptırım kapsamına alınan kişilere ABD’ye giriş yasağı,
Yaptırım kapsamına alınan kişi ve kurumlara benzer işlevi olan üst düzey görevlilere de yaptırım uygulanması. (DIŞ HABERLER)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?