Ekmek ve Gül #AnalıkÖdeneğiHaktır etiketiyle kampanya başlattı

Ekmek ve Gül #AnalıkÖdeneğiHaktır etiketiyle kampanya başlattı
Ekmek ve Gül, kısa çalışma nedeniyle primi yatmayan, prim koşulunu sağlayamayan hamile işçilere analık ödeneği verilebilmesi için yasada değişik yapılması için kampanya başlattı.

ANASAYFA İŞÇİ-SENDİKA KADIN
Paylaş

Ekmek ve Gül, kısa çalışma nedeniyle primi yatmayan, bu nedenle 90 gün prim koşulunu sağlayamayan kadın işçilere analık ödeneği verilebilmesi için yasada değişiklik yapılması talebiyle kampanya başlattı. Ekmek ve Gül kadınlara #AnalıkÖdeneğiHaktır etiketiyle video ve çağrılarını paylaşması çağrısı yaptı.

Gebeliği pandemiden önce ya da pandemi sırasında başlayan birçok kadın işçi analık iznine ayrılmaları gereken 32. haftaya yaklaştı. Kendi istek ve iradeleri dışında ücretsiz izne çıkarılan ya da kısa çalışma kapsamına alınan kadın işçiler sigorta primleri yatırılmadığı için ciddi bir mağduriyet ile karşı karşıya. Bu durumda olan kadın işçilerin birçoğu analık ödeneğini almak için “son 1 yılda 90 gün prim ödenmesi” koşulunu pandemi nedeniyle karşılayamadıkları için mağdur ediliyor.

Ekmek ve Gül, kısa çalışma nedeniyle primi yatmayan, bu nedenle 90 gün prim koşulunu sağlayamayan kadın işçilere analık ödeneği verilebilmesi için yasada değişikliğe gidilmesi için Meclis’e çağrı yaparak, “Ekmek ve Gül’de mağduriyetlerini anlatan kadın işçilerin sesine kulak verin, bu sesi meclis gündemine taşıyan HDP Milletvekili Züleyha Gülüm ve CHP Milletvekili Sera Kadıgil’in verdiği kanun teklifini gündeme alın!” dedi.

Açıklamada ayrıca kadınlara değişikliğin yapılması için #AnalıkÖdeneğiHaktır etiketiyle video ve çağrılarını sosyal medyadan paylaşması çağrısı yapıldı.

HDP Milletvekili Züleyha Gülüm ve CHP Milletvekili Sera Kadıgil Ekmek ve Gül’ün gündeme getirdiği hamile işçilerin analık ödeneğinin gasbına karşı Meclise kanun teklifi vermişti. (HABER MERKEZİ)

Kadın
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?