Cumartesi Anneleri: 8 bin hafta geçse de hesap soracağız

HABER MERKEZİ

Cumartesi Anneleri, 819’uncu hafta eylemlerinde Şırnak’ta gözaltına alındıktan sonra cansız bedenleri bulunan İbrahim Demir ve Agit Akipa’nın faillerinin yargılanmasını istedi. Koronavirüs salgını nedeniyle eylemlerini sosyal medyada gerçekleştiren Cumartesi Anneleri, 1991 yılında öldürülen Demir ve Akipa’nın faillerin peşini bırakmayacaklarını söyledi.

İbrahim Demir’in oğlu Metin Demir, 29 yıldır yakınlarının akıbetlerini sorduklarına dikkat çekti. “Babam ve amcam köye gelirken önleri JİTEM tarafından kesiliyor ve gözaltına alınıyorlar” diyen Demir, babasının işkence edilmiş, amcasının ise silahla vurulmuş bedenini bir mağarada bulduklarını söyledi. Demir, “O günden bugüne kadar biz hukuk yoluyla faillerin yargılanmasını istedik. Fakat şimdiye kadar bir şey olmadı. Faillerin bulunması için 8 bin 19 hafta da geçse biz bu meydanlarda duracağız” dedi.

BABAMI HİÇ GÖRMEDİM

Agit Akipa’nın kızı Suzan Akipa da babasını hiç görmediğini dile getirdi. Babası katledildiğinde henüz yeni doğduğunu belirten Akipa, “Dolayısıyla babayla birlikte bir yaşam nasıl olur sorusunun cevabını hiç veremiyoruz. Ama birilerinin senin ailenden, yaşamından babanı zorla gözaltına alıp katletmeleri nasıl olur ya da babasız bir yaşam nasıl olur sorusunun cevabını bütün hücrelerimizde yaşıyoruz” diye konuştu.

Cumartesi Anneleri adına basın açıklamasını okuyan Öykü Dilara Keskin ise Demir ve Akipa’nın hikâyelerini anlattı.

 

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?