MODERN KÖLELİK

MODERN KÖLELİK

Pek çok insan bilmemek de anlamamak da kabul etmemek de ısrar etse de çağımız insanı, modern köledir.

Kapitalizm yılllarca “teknoloji ile beraber iş yükü azalacak” yalanı sayesinde, iş dışında başka şeylere daha çok zaman ayırayacaktı insanlık, elbette sonuç bunun tam tersi olmuştur.

Aynı yalanla kapitalizm insanlığı uyuşturmaya, haplamaya devam etmekte.

Malesef halen modern köleler bu narkoz halinden çıkamamaktadır.

Kapitalizmin vaatlerine aldanıp, tarlalarda karın tokluğuna çalıştırılan hayvanlardan daha da zor koşullarda, nefes almadan, acımasız ve vicdansız koşullarda çalıştırılmakta olan modern kölelerdir.

Bir avuç burjuvazinin lüks, şatafat, servet içinde yaşaması için ölmeyecek kadar ücretle alınteri sömürülen modern köleler, köle olduğunu anladığı gün, emeğin kurtuluşunun büyük bir kısmını başarılmış olacaktır.

Kapitalizmi yıkacak olan sınıf bilincine sahip olan modern kölelerce gerçekleşecektir.
*
Modern köleler, bilgi ve teknolojinin özellikle burjuvazi ve sermayenin gelişmesi, devamlılığı ve büyümesi için kullanıldığını anladığı gün burjuvazinin verimlilik adına vaazlarının altında işçi sınıfından daha çok yağ, kuzudan daha çok post çıkarmak amaçlı olduğunu anlayacaktır.

Bugün sırtında kamçı, ellerinde kelepçe, ayaklarında pranga olmadığı için kendini köle olarak görmeyen tüm işçi, emekçi, üretici güç, çalışanlar şunu bilin ki ; büyük bankalar, büyük işinsanları, büyük medya-basıncılar, büyük sivil veya askeri patronlar, ceo'lar ve daha fazlasının sahip oldukları her şey mal, mülk, para, pul, servet, lüks, şatafat, sizin aşırı düzeyde alınteriniz ve emeğinizin sömürüsü sayesindedir.

Emekleri, akılları, yürekleri her gün daha fazla rendeleneler modern köleler, sen sustukça, durdukça, birleşmedikçe ve direnmedikçe asla bu kapitalist sömürü çarkı durmayacaktır, bu çarkları yıkacak olan sensin.
*
Modern köleler ister mavi, ister beyaz yakalı olsun, tüm çalışanlardır.

Ayaklarında zincirleri olmasa da manyetik kartlarıyla şirketlerde çalışanlardır modern köleler.

İzbe, karanlık bodrum katlarında çalışanlardır modern köleler.

İşyerinde, apartmanda, fabrikada, iş hanında, plazada, gökdelenlere adeta hapsedilmişcesine çalıştırılanlar modern kölelerdir.

Güneş ışığından mahrum, havasız modern mağara ve dehlizde çalışanlar modern kölelerdir.

Gözlerine beyaz florasan ışıklar altında görmeye şartlandırılmış koşullarda çalışmaya mahkum edilenler modern kölelerdir.

Yemekhanede metal tepsilerde tabldot ve ticket'larla bir lokmayla beslenmeye çalışanlar modern kölelerdir.

Modern kölelerin sırtlarına vurulan kırbaçlar; bitmez tükenmez daha çok çalıştırılma, baskı altında çalışma, karşılığı alınamayan fazla mesailer, aylarca kimi zaman yıllarca alınamayan ücretler, ikramiyeler, mesailer, işten atılma veya çıkarılma tehditleri, faturalarını ödeyememe korkusu, sigortasız, sendikasız çalışma ve daha fazlasıdır.

Feodal döneminin karın tokluğuna çalışan ve üreten kölelerini, kapitalist sistem üç beş kuruş ücret, barınacak bir ev, üç beşte çul çaput verince çalışanları modern köle yapmıştır.
*
“birinci dünya ülkeleri” yani emperyalist kapitalist ülkeler, “üçüncü dünya ülkeleri” yani az gelişmiş ve/veya gelişmemiş ülkelerden göç, iltica, zorunlu göç, çeşitli kontratlarla getirip, normal asgari ücretin saati 20 birim iken, 5 birim karşılığı çalıştırdığı insanlarda modern köledir.

emperyalist kapitalist ülkeler özellikle az gelişmiş ve/veya gelişmemiş ülkelerden getirdiği veya gelmesine izin verdiği modern köleler hem ücretlerin daha da aşağı inmesini hem sınıf mücadelesini dağıtmayı hem işsizlik tehditi ile emperyalist kapitalist ülkeleri modern köleleri bastırmak için çalıştırmaktadır.

Bu durum elbette sınıf birlik ve dayanışmasının önünde de büyük bir sorundur. İşçilerin birliği ve sınıf mücadelesi modern kölelerin tüm sorunlarını ve daha fazlasını çözecektir.
*
Modern kölelik, özellikle Afrikalı çocukların satın alınıp çeşitli işlerde ücretsiz ve/veya karın tokluğuna çalıştırılmasıdır.

Çoğu yerde besin yetersizliği ve uzun çalışma saatlerine rağmen hayatta kalmak için her türlü insanlık dışı koşullarda çatıştırılan işçiler modern kölelerdir.
*
Hayattaki tek amacı sadece para kazanmak olan ve bunun dışında insanlık ve doğayla ilişkisi kesilmiş kendine bile yabancılaşmış köle olduğunu bilmeyen çalışanlara modern köle denir.

Günümüz kapitalist sistem de elektronik eşyalar, uzay teknolojisi kullanılan pişirme setleri, sessiz ve de torbasız elektrik süpürgeleri, ekstra kimyasal madde gerektirmeyen mikrofiber temizlik bezleri, süper yağ çözücüler, vs. gibi elemanlar kullansa da kendine, insanlığa ve doğaya yabancılaşmış hayatta her şeyin sadece parayla olabileceğine şartlandırılmış, kendi sınıfının (işçi sınıfı) birlik, mücadele ve dayanışmasına sadece kulaklarını değil tüm beyin hücrelerini kapatmış beyaz ve/veya mavi yakalı olması farketmeksizin kapitalizmin çarklarının ve bir avuç burjuvazinin lüks, şatafat içinde yaşamasını sağlayan alınteri ve emeği sömürülen çalışılanlar modern kölelerdir.
*
H.H.B.

İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?