Aralık 2020’den itibaren AVM’lere girişte HES kodu zorunlu olacak

Aralık 2020’den itibaren AVM’lere girişte HES kodu zorunlu olacak
1 Aralık 2020’den itibaren alışveriş merkezlerine (AVM) girişte HES kodu sorgulaması zorunlu olacak.

ANASAYFA GÜNCEL
Paylaş

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, kabine toplantısının ardından açıklama yaptı. 4 saat süren toplantı sonrası kamera karşısına çıkan Erdoğan, “Dünyanın her yerinde daha önce görülmedik düzeyde bir tırmanışa geçen salgın maalesef ülkemizde de etkili oluyor” dedi.

Vaka sayılarının 30 bine dayadığına değinen Erdoğan, “Hepimizin çok daha dikkatli ve sabırlı davranması gerektiğini gösteriyor. Sıkıntıları asgariye indirmek için her tülü gayreti gösteriyoruz. Salgının olumsuz etkisini azaltmak için şu aşamada insan hareketliliğini en az indirmeyi amaçlayan bu tür tedbirler dışında bir çare bulunmuyor” diye konuştu.

Yeni alınan tedbirleri açıklayan Erdoğan, “AVM girişlerinde HES (Hayat Eve Sığar) kodu sorgulaması yapılacak” dedi.

HES KODU NASIL ALINIYOR?
HES kodu, “Hayat Eve Sığar” mobil uygulaması üzerinden “HES kodu işlemleri” bölümüne girilerek alınabiliyor. Ardından “HES kodu oluştur” butonuna tıklayıp kod kullanım süresi seçilerek kod oluşturulacabiliyor.

Uygulamada kod üretimi, üretilen kodun süre ile kısıtlanması, paylaşılması, silinmesi gibi tüm yönetim, vatandaşların kendi kontrolünde. Vatandaşlar, Hayat Eve Sığar uygulaması üzerinden dilediği sayıda kod üretebiliyor. Hangi kodu, hangi kurumla paylaştığının listesini görüntüleyebiliyor, dilerse iptal edebiliyor ya da yetkilerini kaldırabiliyor.

HES kodu ayrıca SMS yöntemiyle de alınabiliyor. Kısa mesaj ile HES kodu almak için, HES yazıp aralarında boşluk bırakılarak sırasıyla, T.C. kimlik numarası, T.C. kimlik seri numarasının son 4 hanesi ve paylaşım süresi (gün sayısı olarak) yazıp 2023’e SMS atmak yeterli. Paylaşım süresinin belirtilmemesi halinde kodun süresi 1 yıl ile sınırlandırılıyor. (Kısa mesaj örneği: HES 1234567890 1234 15. Bu şekilde mesaj atıldığında kod 15 gün geçerli olacak.)

“Hayat Eve Sığar” uygulaması, Play Store ve App Store üzerinden cep telefonlarına ücretsiz indiriliyor. (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?