Tank Palet’in Katar’a satılmasını eleştiren CHP’li Başarır iktidarın hedefi oldu

Tank Palet’in Katar’a satılmasını eleştiren CHP’li Başarır iktidarın hedefi oldu
CHP Milletvekili Ali Mahir Başarır, Tank Paleti’in Katar’a satılmasını “Devletin ordusu Katar’a satılmış” diye eleştirince, iktidar temsilcileri tarafından hedef tahtasına kondu.

ANASAYFA POLİTİKA
Paylaş

CHP Mersin Milletvekili Ali Mahir Başarır Habertürk’te katıldığı bir programda söylediği “Öyle bir noktadayız ki, Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satılmış. Ben değer biçemiyorum, 20 Milyar dolar olduğu söyleniyor, 50 Milyon dolara satılmış. Birileri mandacı oluyor. Tank Palet Fabrikası nedir? Ordudur tabii. Bu ülkenin namusudur. Benim namusumdur” sözleri nedeniyle iktidar temsilcilerinin hedef tahtası oldu.

MSB: HESABI SORULACAK
Millî Savunma Bakanlığı, CHP’li Ali Mahir Başarır’ın, Tank Palet’in Katar’a satılmasına tepki gösterirken kullandığı sözlere ilişkin, “Milletin ordusuna milletin önünde hakaret edilmiştir, bunun hesabının hukuk çerçevesinde sorulacağını herkesin bilmesini istiyoruz” açıklamasını yaptı.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, “Bir televizyon programında daha önce gerekçeleri ve kapsamı defalarca açıklanmış olan bir projeden hareketle milletin ordusuna milletin önünde hakaret edilmiştir. Millî Savunma Bakanlığı; Aklın ve bilimin rehberliğinde; ciddiyet, samimiyet, diyalog ve koordinasyon içerisinde çalışarak yerli ve millî savunma sanayi ürünleriyle teçhiz edilmiş kahraman ordumuzun niteliklerini daha da arttırmanın gayreti içindedir.” denildi.

Açıklamada, “Peygamber Ocağı olarak da bilinen Türk Silahlı Kuvvetleri binlerce yıllık şanlı tarihimizden süzülüp gelen millî, manevi ve mesleki değerleriyle, anayasa çerçevesinde, yasalar ve Sn. Cumhurbaşkanımızın direktifleri doğrultusunda, sıralı amir ve komutanların emir ve komutasında, milletinin emrinde görevinin başındadır. Şahsi ihtiras ve hevesleri için Türk Silahlı Kuvvetleri’ne, Mehmetçiğe hakaret eden, asil milletimiz tarafından zaten mahkûm edilen bu gayr-i millî dili şiddetle kınıyor, bunun hesabının hukuk çerçevesinde sorulacağını, konunun takipçisi olacağımızı herkesin bilmesini istiyoruz.” ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın da Twitter’dan yaptığı paylaşımda, Başarır’ın bir televizyon kanalında söylediği sözlere ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Sözcü Kalın, paylaşımında, “Geçmişte askeri vesayeti arkalarına alarak iktidar olanlar bugün milletin hizmetinde olan Türk ordusuna dil uzatıyor. Bu çirkin dili reddediyor ve şiddetle kınıyoruz. Ülkemizin güvenliği, milletimizin huzuru için kahramanca mücadele eden ordumuza desteğimiz tamdır” ifadelerini kullandı.

İktidar kanadından pek çok başka isim de Başarır’ı hedef alan açıklamalarda bulundu.

Başarır, Habertürk ekranlarında yayınlanan ‘Gerçek Fikri Ne’ programında Tank Palet Fabrikası’nın Katar’a satılmasını ‘Ordu Katar’a satıldı’ sözleriyle eleştirmişti. ”Cumhuriyet tarihinde ilk kez devletin ordusu Katar’a satıldı” ifadesini kullanan Başarır, programın ilerleyen dakikalarında ise sözlerinin yanlış anlaşıldığını söylemişti.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulunca (RTÜK), televizyon yayını hakkında inceleme başlatıldı.

(HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?