Prof. Dr. İbrahim Akkurt: Şeffaf bilgi ve en az 2 haftalık kapanma şart

Prof. Dr. İbrahim Akkurt: Şeffaf bilgi ve en az 2 haftalık kapanma şart
TTB Merkez Konsey Üyesi Prof. Dr. İbrahim Akkurt, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı 28 bin civarındaki vaka sayısının da gerçeği yansıtmadığını belirtti.
Koronavirüs (Kovid-19) salgınına dair alınan tedbirler neticesinde İzmir’de sokakta cerrahi maske ile yürüyen insanlar.

ANASAYFA GÜNCEL
Paylaş

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi Üyesi Prof. Dr. İbrahim Akkurt, açıklanan rakamları ve bundan sonra atılması gereken adımları Evrensel’e değerlendirdi. Bakanın açıkladığı 28 bin rakamının bile gerçekte gelinen noktayı yansıtmadığına Dikkat çeken Akkurt, sadece bir gün içeriside Ankara’da filyasyon ekipleri için 14 bin civarında pozitif vaka olduğunu hatırlattı. “Zararın neresinden dönülürse kârdır. O nedenle bir an önce gerçek, güvenilir verileri açıklayın” diyen Akkurt, en az 2 haftalık bir kapanmanın şart olduğunu söyledi. Akkurt, kapanmanın yükünün de işçi ve emekçilere yüklenmemesi gerektiğine vurgu yaptı.

“ÜSTÜ ÖRTÜLE ÖRTÜLE DAVASA BİR NOKTAYA GELDİ”
Gerçek rakamların tablonun görünmesi ve doğru mücadele stratejisinin kurulması açısından kritik olduğuna vurgu yapan Akkurt, bakanın açıkladığı son rakamların dahi gerçekte olan tablonun üçte biri kadar olduğunu söyledi.

Ana branşının göğüs hastalıkları olduğunu hatırlatan Akkurt, “İkinci branşım da İş ve Meslek Hastalıkları uzmanlığı. O turkuaz tablo ile hem hastanedeki hem de iş yerlerindeki görüntü arasındaki makasın gün be gün açıldığını kendi deneyimlerimle gördüm. Dün filyasyon ekipleri için sadece Ankara’da 14 bin civarı pozitif oranı vardı.

Aile Hekimliği Kolumuzun geçen hafta açıkladığı raporda günlük vaka sayısının 47 binin üzerinde olduğunu gördük. Bir o kadarı da tomografi ve klinik tanıyı eklersek gerçek rakamların açıklananın bile 3 katı kadar olduğunu görürüz.

Yani bakanın açıkladığı rakamlar mevcut tablonun tümü değil ne yazık ki, keşke sadece o kadar olsa. Üstü örtüle örtüle, devekuşu misali kafamızı kuma göme göme maalesef devasa bir görüntü oldu” dedi.

“KORİDORLARI BİLE YOĞUN BAKIMA DÖNÜŞTÜRÜYORUZ”
Prof. Dr. İbrahim Akkurt

Bu tablonun oluşmaması için başından beri canla başla çalıştıklarını söyleyen Akkurt, “Önlemleri alın insanları hastanelere düşürmeyin dedik, ama şu anda her yerimiz tıkandı. Birinci, ikinci ve üçüncü basamak ile yoğun bakımlar tıkandı. Sahada çalışan sağlık çalışanları tükenmişlik ve çaresizlik içerisinde. Hasta yatıracakları yer kalmadı. Başında uyarmıştık, pandemi ve temiz hastane ayrımını yapın diye. İnsanların başka hastalıkları var ve o insanları pandemi hastanelerine gitmek zorunda bırakmayın dedik. Şimdi temiz hastane kalmadı, astımlılar, koahlılar perişan. Yoğun bakımlar korkunç vaziyette, sahada çalışan arkadaşlar canlandırma odaları dediğimiz odaları, koridorları bile yoğun bakıma dönüştürme noktasına geldi” ifadelerini kullandı.

“EN AZ İKİ HAFTALIK KAPANMA ŞART”
Profesör Akkurt, “Zararın neresinden dönülürse kardır. O nedenle bir an önce gerçek, güvenilir verileri açıklayın. Kişilerin özlük haklarını koruyarak, sosyal destek vererek izolasyon sağlanmalı. Yani yapılan bir numaralı yanlış AVM’lerin açılmasıydı ve ilk o yapıldı. Bu yanlışlardan bir an evvel dönülmeli. En az iki haftalık, ama bu uzmanlarla görüşerek 3 ya da 4 hafta da olabilir, bir kapanma gerekiyor. Ancak bu kapanma, çilesiyi yine emekçilerin, yoksulların sırtına yüklemeden yapılmalı. Yani emekçilerin desteklenmesi ve sağlık meslek örgütlerinin, uzmanlık deneklerinin sürece dahil edilmesi gerekiyor” dedi. (İstanbul/EVRENSEL)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?