Polisin ajanlık dayattığı HDP üyesine savcı “Neden kabul etmedin” dedi

Polisin ajanlık dayattığı HDP üyesine savcı “Neden kabul etmedin” dedi
Ajanlık dayatmasına ilişkin savcılığa giderek suç duyurusunda bulunan HDP üyesi Abdulgaffar Evren’e savcı “Senden istenilen kötü bir şey değil, neden kabul etmiyorsun” dedi.

ANASAYFA GÜNCEL POLİTİKA
Paylaş

İstanbul’da ajanlık dayatmasına maruz kalan ve savcılığa giderek suç duyurusunda bulunan HDP üyesi Abdulgaffar Evren’e savcı “Senden istenilen kötü bir şey değil, neden kabul etmiyorsun” dedi.

Küçükçekmece ilçesine bağlı Kanarya Mahallesi’ndeki evinden Yenibosna’daki işyerine gitmek için HDP üyesi Abdulgaffar Evren, kendilerini polis olarak tanıtan kişiler tarafından durdurulduğunu söyledi. Zorla araca bindirildiğini belirten Evren, Yenibosna Çevik Kuvvet Polis Amirliği’ne götürüldüğünü aktardı.

“PKK’NİN ÜST DÜZEY YÖNETİCİSİ YAKALANDI ŞEKLİNDE HABER YAPARIZ”
Mezopotamya Ajansından Erdoğan Alayumat’a konuşan Evren, karakolda ayrı bir odaya alındığını söyledi. Kendisini odada karşılayan kişilerin, “Senin dosyana baktık dini bütün bir adamsın. Sabıka kaydın yok. Bundan sonra da olmaması için bize yardım edeceksin” dediğini söyledi.

Daha sonra aynı kişilerin kendisine yaşlı bir kadına ait bir fotoğraf gösterdiklerini belirten Evren, “Tanımadığımı söyledim. Ardından ‘Sen eğer bize yardım etmezsen senin ve bu kadının fotoğrafını basına verir ve PKK’nin üst düzey yöneticileri yakalandı diye haberlerinizi yaptırırız’ diye beni tehdit ettiler. Ben de isterseniz hemen şimdi basına verin. Benim bir suçum yok ve bu anlamda sizin için yapabileceğim bir şey yok’ diyerek tekliflerini geri çevirdim” dedi.

“BİR HAFTA DÜŞÜN”
Tekliflerini geri çevirdikten sonra başka bir polisin daha yumuşak bir ses tonu ile “Seyda senden bir şey istemedik, bizi yanlış anlama. Sadece etrafında olup bitenleri, arada sırada bize bilgi vermeni istiyoruz” dediklerini aktaran Evren, “Ben de mahallede herkes kendi halinde yaşıyor, o yüzden söyleyecek bir şeyim yoktur, diyerek tekliflerini bir kez daha reddettim. Bunun üzerine ‘Sen biraz düşün, şimdi gidebilirsin ama seninle bir hafta sonra pazartesi günü görüşelim. O görüşmede bize kesin kararını ver’ diyerek beni serbest bıraktılar” dedi.

“TAKİPLER NEDENİYLE BİR HAFTA EVDEN ÇIKMADIM”
Yaşanan olaydan 4 gün sonra memleketi Siirt’e gittiğini belirten Evren, “Memlekette 20 gün kaldıktan sonra tekrar İstanbul’a geri geldim. Geldikten 2 hafta sonra bu kez de farklı araçlarla takip edildiğimi fark ettim. Bu takipler haftada 3 ya da 4 kez tekrarlanıyordu. Ben de bu yüzden bir süre evden dışarı çıkmadım. En son geçen hafta dışarı çıktığımda Renault marka plakasız beyaz bir aracın beni takip ettiğini fark ettim. Bunun üzerine arabamı Yenibosna tarafına sürdüm. Baktım hâlâ arkamdan geliyorlar. Bu defa ara sokaklara saptım. Ardından Söğütlüçeşme tarafına gittim. Burada aracımı durdurdum kıraathanede beklemeye başladım. Beni takip eden aracın kıraathanenin önünde beklediğini görünce bu sefer akrabalarımı aradım. Onlar gelince araç kıraathane önünden ayrıldı” diye anlattı.

İHD’YE BAŞVURDA BULUNDU
Takibin ertesi gün de devam etmesi üzerine önce İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şubesine başvurduğunu daha sonra ise Küçükçekmece Cumhuriyet Başsavcılığına giderek suç duyurusunda bulunduğunu belirten Evren, suç duyurusunda başına bir şey gelmesi halinde sorumluların Gayrettepe Emniyet Amirliğinde bulunan polisler olduğunu ifade etti.

“SAVCI, SENDEN İSTEDİKLERİ ŞEYİN NESİ KÖTÜ DİYE SORDU”
Suç durusunda bulunmak için Küçükçekmece Adliyesi’ne giden Evren, savcı ile yaptığı görüşmeyi ise şöyle aktardı:

“Savcının odasına girdiğimde başımdan geçen olayları anlattım. Savcı da ‘Senden ne istiyorlardı’ diye sordu. Ben de ‘Benden mahallemde olup bitenleri kendilerine aktarmamı istediler. Ben de bunu kabul etmeyince beni takip ediyorlar’ yanıtını verdim. Bunun üzerine savcı ‘Sana söyledikleri şeyin nesi kötü. Senden kötü bir şey istememişler, neden kabul etmiyorsun’ dedi. Ben de ‘Mahallede herkes kendi halinde, ben ne anlatayım’ yanıtını verdim. Bunun üzerine savcı dilekçemizi aldı ve bizi dışarı çıkardı.”

“BU UYGULAMALARA MARUZ KALANLAR SUSMASIN”
İHD ve savcılığa yaptığı başvuruların ardından takiplerin bir haftadır kesildiğini söyleyen Abdulgaffar Evren, “Bu uygulama ile kendi haklarını savunan insanları korkutup sindirmek istiyorlar. Bizler Kürt olduğumuz için bu uygulamalara maruz kalıyoruz. Bu yüzden kimse korkmasın. Bu tür uygulamalara maruz kalan kim varsa kendi köşesine çekilmesin tam tersi kendi haklarını arasın” diye belirtti. (HABER MERKEZİ)

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?