4 milyar 39 milyon liralık cumhurbaşkanlığı bütçesi TBMM’de görüşülecek

4 milyar 39 milyon liralık cumhurbaşkanlığı bütçesi TBMM’de görüşülecek
Cumhurbaşkanlığı Bütçesi bugün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek. Meclise sunulan 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Teklifi’nde Cumhurbaşkanlığına ayrılan pay 886 milyon TL artırıldı.

ANASAYFA POLİTİKA
Paylaş

Birkan BULUT
Ankara

Cumhurbaşkanlığı Bütçesi bugün Meclis Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülecek. Meclise sunulan 2021 Yılı Merkezi Yönetim Bütçesi Teklifi’nde Cumhurbaşkanlığına ayrılan pay 886 milyon TL artırıldı. Cumhurbaşkanlığı ve bağlı kuruluşlar için ödenekler toplamı 2021’de 4 milyar 39 milyon 453 bin TL olarak belirlendi. 2021 yılı itibariyle Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da maaşı yüzde 8.3 oranında zamla 81 bin 250 TL’den 88 bin TL’ye yükselecek. Başka bir deyişle Cumhurbaşkanının maaşı üç asgari ücret tutarında artacak.

Uçak ve araçlar başta olmak üzere lüks harcamalarıyla sıkça tepkilere neden olan Cumhurbaşkanlığı kriz ve pandemi koşullarına rağmen yeni araç alımları yapmaya devam edecek. Cumhurbaşkanlığı hizmetlerinde kullanılmak için 2021 yılında 47 yeni taşıt alınacak. Bu taşıtlar arasında 2 otobüs, 5 Panel, 5 tane Pick-Up (kamyonet), 5 minibüs, 30 tane binek otomobil yer alıyor.

Cumhurbaşkanlığı idaresine ayrılan bütçe kalemleri arasında, dış politikaya 1 milyar 500 milyon, istihdama 72 milyon, bilgi ve iletişim kalemine 96 milyon 600 bin, Cumhurbaşkanlığına 1 milyar 693 milyon, finansal sistemin geliştirilmesi ve sigortacılık kalemine 30 milyon 240 bin, yönetim ve destekleme programına 287 milyon 600 bin, sanayinin geliştirilmesi, üretime ve yatırımların desteklenmesi kalemine 185 milyon, şehircilik ve risk odaklı bütünleşik afet yönetimi kalemine 175 milyon TL ödenek ayrıldı.

SAATTE 2.4 MİLYON DOLAR FAİZ LOBİSİNE GİDİYOR
CHP Muğla Milletvekili Süleyman Girgin, 1150 odalı Saray’da oturan Cumhurbaşkanının ev kirasını ödeyemeyen vatandaştan acı reçete beklediğini söyledi. Önce Saray’ın şatafattan, lüks araçlardan vazgeçmesi gerektiğini belirten Girgin, “Mercedeslerin sayısı azalmayacağı gibi gelecek yıl için yeni modeller zaten sipariş edilmiş durumda. Cumhurbaşkanı, bu kadar makam uçağının birinden bile fedakarlık etmeyecek. Her zaman olduğu gibi fedakarlık edecek olan da acı reçeteyi yutmak zorunda kalacak olan da millet olacak” dedi.

Salgın döneminde bütçeden 119 milyar 581 milyon lira faiz ödemesi yapıldığına dikkat çeken Girgin, yani salgın döneminde bütçeden vatandaşlara verilen 6.3 milyar TL nakdi desteğin tam 19 katı kaynağın faiz lobilerinin cebine gittiğini söyledi. Girgin, “Yani saatte 2.4 milyon dolar faiz lobilerine tıkır tıkır ödendi” dedi.

Reklam
‘CUMHURBAŞKANI SARAYLARINDAN, UÇAKLARINDAN VAZGEÇMİYOR’
HDP Diyarbakır Milletvekili Garo Paylan da acı reçeteyi ilk önce Cumhurbaşkanı ve yandaşlarının içmesi gerektiğini söyledi. Cumhurbaşkanının milyonlarca liralık Mercedeslerden, 10 tane uçaktan, 1000 ve 300 odalı saraylardan vazgeçmediğini ifade eden Paylan, bütçeden yandaşlara ve savaşlara giden kaynakların durdurulmadığını dile getirdi. Komisyondaki bütçe görüşmelerinin bugün tamamlanacağını belirten Paylan, “Biz bütçe tercihlerinin değiştirilerek vatandaşların ihtiyaçlarının karşılanabileceğini söyledik. Asgari ücretin vergilerden muaf tutularak en az 4 bin TL olması gerekiyor. EYT’lilerin emekli edilmesini istedik ‘Kaynak yok’ dediler. Ataması yapılmayan öğretmenlerin atanmasını, 3600 ek göstergenin verilmesini, emekli maaşının 2 bin 500 TL’den başlamasını, deprem için evlerin yenilenmesini istedik ama tüm taleplerimiz AKP ve MHP’lilerin oylarıyla reddedildi. Onlar savaşa ve yandaşlara, yani ülkenin yüzde 1’ine çalışan bir bütçe yaptılar” dedi.

İktidarın faizi yükselterek sermayeye taviz verdiğini ifade eden Paylan, “Faiz lobisinin önünde diz çökmüş oldular. Anladığımıza göre ‘reform’ çalışmalarını da TÜSİAD ile yapmayı ön görüyorlar. Emekçileri ve doğamızı daha çok sömürmek için hazırlık yapıyorlar. Biz diyoruz ki; sermaye ile değil sendikalarla, işçilerle, çiftçilerle görüşün” dedi.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?