Ankara’da günlük vaka sayısı 4 bin

Ankara’da günlük vaka sayısı 4 bin
SES Ankara Şubesi Eşbaşkanları Karacabey ve Yalçınkaya kentteki son durumu BirGün’e anlattı. Eşbaşkanlar, kentte günlük pozitif hasta sayısının 4 bin dolayında olduğunu ve ameliyathanelerdeki uyandırma odalarının Covid-19 yoğun bakım servisine çevrildiği bildirdi.

Ankara’da günlük vaka sayısı 4 bin

İsmail ARI

CovId-19 vaka sayıları hızla artarken ülke genelinde hastaneler de alarm veriyor. Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Ankara Şube Eşbaşkanları Nazan Karacabey ile Kubilay Yalçınkaya kentteki son durumu BirGün’e anlattı.

“Ankara’daki hastanelerin yoğun bakımları sürekli genişletiliyor ama ilerleyen günlerde bu alanlar da yetmemeye başlayacak” diyen SES Ankara Şube Başkanı Nazan Karacabey, “Ankara Şehir Hastanesi’nde ameliyathane alanlarındaki operasyon öncesi odalar ile uyandırma odaları Covid-19 yoğun bakım servisine çevriliyor. Bir hastanın ameliyata girmeden önce hazırlandığı odaya operasyon öncesi oda denir.

Yine bir hasta ameliyat sonrasında da bir başka odaya alınır ve burada da anesteziyi atması beklenir. Bu alana da uyandırma odası veya yatağı denir. Yani ameliyat sonrası ve öncesi odalar Covd-19 yoğun bakıma servisine çevrilecek. Bu hazırlıklar da vakaların daha da artacağını ve buna karşı bir hazırlık yapıldığını gösteriyor” dedi.

ÇAĞRI MERKEZİ YETİŞEMİYOR

“Ankara Üniversitesi İbni Sina Hastanesi’nde de daha önce boş olarak bekletilen bir kata yoğun bakım hastası alınmaya başladı” diyen Karacabey şunları anlattı:

ankara-da-gunluk-vaka-sayisi-4-bin-808933-1.

“Ankara’daki Covid-19 Çağrı Merkezi telefonlara yetişemiyor. Artık burada çalışacak insan bulamıyorlar. Evde tedavi ile filyasyon ekiplerinin iş yükü artı. Hastaneler dolduğu için Covid-19 hastaları hastanede değil evde tedavi ediliyor ve ekipler çok ağır şartlarda çalışıyor. Öte yandan filyasyon ekibi sayısında da düşüş var ve ekiplerin sayısı Ankara’da 900’lerden 500’lere kadar düşürüldü ama baktığımız da hasta sayısı da azalmıyor aksine artıyor. Bu durumun nedeni de pek çok sağlıkçının Covid-19 olmasıdır.”

ARTIK TEMASLILARA DA TEST YAPILMIYOR

SES Ankara Şube Eşbaşkanı Kubilay Yalçınkaya ise İstanbul’daki vaka artışıyla beraber Ankara’daki test sayısının düştüğünü vurgulayarak, “Ankara’da geçen hafta günlük vaka sayısı 3 bin 700 ile 4 bin 200 civarındaydı. Geçen yaz bir pozitif hasta çıktığında filyasyon ekibi hastanın evine giderek evdeki tüm temaslılara test yapıyordu ama artık temaslılara test yapılma oranı çok düştü, evdeki temaslılara test yapılmıyor” diye konuştu.

Ankara’daki filyasyon ekiplerine günlük iki bin dolayında şikâyet ve talep geldiğini de belirten Yalçınkaya, “Pandemi sürecinde engelli ve kronik rahatsızlığı olan sağlıkçı arkadaşlarımıza izin verilmedi. Arkadaşlarımız çalıştırılmaya devam ediyor. Şu an iki engelli arkadaşımız yoğun bakımda mesela. Bazı hastanelerde Covid-19 hastaları 10 saat boyunca acil servislerde bekliyor. Çünkü hastanelerde boş yatak bulunamıyor” dedi.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?