SEYİT MEFTUNİ

SEYİT MEFTUNİ
Asıl adı İbrahim Mamo Temiz olan (Mamo dede) 1920 yılında Malatya ilinin Arguvan ilçesinin (Minayık) Kuyudere köyünde doğmuş 28 Mayıs 1982 Tarihinde Adana da kalp kırizi sonucu Hakk a yürümüştür. Günümüz Sanatçılardan Muharrem Temizin Babası olan Seyit Meftuni ilk deyişleri annesi Hatice Anadan öğrenmiş dayısı Hasan Hüseyin den bağlama dersleri alarak 1960 yılının ortalarına kadar usta malı deyişler çalıp söylemiş daha sonraları kendi şiirlerine ve deyişlerine yoğunlaşmıştır
Seyit Meftuninin köklü bir eğitimi olmadığı okuma yazmayıda kendi kendine öğrendiği anlatılır
Ozanımızın en büyük özelliği 12 imamlara ve özellikle İmam Hüseyine aşırı bağlılığı ön plana çıkar . Yazdığı duvazlarda naatlarda ve mersiye türündeki deyişlerinde bunu açık bir şekilde görmekteyiz .
Ozan Mamo Temiz in neden Seyit le başlayan meftuni mahlasını kullandığı İmam hüseyine aşırı bağlılığından olsa gerek kendisini peygamber neslinden hissetmek istemesinden geldiğini sanıyoruz .
Yöresel müziği iyi icra ettiği bilinmektedir uzun havaların yanında bir çok dalda eserler vermiştir.
Seyit Meftuni Aleviliğin yol ve erkan açısından temel felsefesi olan Varlığın Birliği düşüncesinden uzak islami anlayışla yöre halkına hizmet vermesi bilinçsiz bir biçimde kendinden öncekilerin akımına katılarak asimilasyona hizmet ettiğini de söylememiz gerekmektedir.
Seyit Meftuni Virani Pir Sultan Abdal kul Himmet ve Hatayi den etkilendiğini söylesekte çizgisinin Hatayi hariç diğerlerine benzemediğini görmekteyiz.
Seyit Meftuni de bilmez
Her güzele meyil vermez
Seni seven asla ölmez
Aşkın beni deleyledi
Seyit Meftuni
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?