Kabine toplanıyor: Hangi yeni tedbir ve yasaklar masada?

Kabine toplanıyor: Hangi yeni tedbir ve yasaklar masada?
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi artan koronavirüs vakalarına karşı alınacak önlemleri de görüşmek üzere toplanıyor. Toplantıdan bazı yeni yasakların çıkması bekleniyor.
Kabine toplanıyor: Hangi yeni tedbir ve yasaklar masada?
Cumhurbaşkanlığı Kabinesi bugün Tayyip Erdoğan başkanlığında toplanacak. Kabine toplantısında, yeni tip koronavirüs (Covid-19) salgınıyla ilgili son durum ile yeni tedbirler alınıp alınmayacağının gündeme gelmesi bekleniyor.

Toplantıda başta Covid-19 olmak üzere ülke gündemindeki çeşitli konular ele alınacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın da bir sunum yapması öngörülen toplantıda, Covid-19 tedbirleri, artan vaka ve ölüm sayıları ile son durumun masaya yatırılacağı tahmin ediliyor.

Ara tatil dönemine giren okulların tatil sonrasındaki durumunun da toplantıda gündeme gelmesi öngörülürken, vaka sayılarının yeniden artmaya başlamasıyla restoranların hizmet saatleri, 65 yaş üstü vatandaşların sokağa çıkmalarının kısıtlanması gibi tedbirlerin genişletilip genişletilmeyeceği, ayrıca yeni tedbirler alınıp alınmayacağı gibi konuların da ele alınması bekleniyor. Yerli aşı çalışmalarında gelinen aşamanın da toplantının gündem maddeleri arasında yer alacağı öngörülüyor.

Bilim Kurulu’ndan “somut tedbir” kararı
Önceki kabine toplantısında kamu ve özel sektörde esnek çalışmanın teşvik edilmesi kararlaştırılmış, paket servis hariç olmak üzere lokanta, restoran, kuaför, düğün salonu, yüzme havuzu, halı saha, tiyatro, sinema, konser salonu ve benzeri iş yerlerinde hizmetlerin saat 22.00’de sona ereceği karara bağlanmıştı.

RESTORAN VE KIRAATHANELER TAMAMEN KAPATILABİLİR

Posta gazetesi yazarı Candaş Tolga Işık ise konuya ilişkin bazı bilgiler paylaştı. Bilim Kurulu’nun tedbirler kapsamında önerilerini paylaşan Işık, Twitter hesabından şu ifadeleri kullandı:

“Bilim Kurulu’nun bugünkü toplantıdaki tavsiyelerinin bazıları:

*Eğlence mekanları ve kıraathanelerin tamamen kapatılması

*Restoranların tamamen paket servise geçmesi

*Okulların tatilinin uzatılması

*Bazı şehirlerde kısmi sokağa çıkma yasağı

Kararı yarın hükümet verecek!

Yarın Bakanlar Kurulu’nun değerlendireceği önerilerle ilgili 2 detay var:

1) Restoranların tamamen paket servise geçmesi ya da HES koduyla sınırlı müşteri alması

2) Uzun sokağa çıkma yasakları öncesi/sonrası yığılmaya neden olduğu için bazı yerlerde sınırlı sokağa çıkma yasağı”

BAKAN DA ‘TEDBİR’ DEMİŞTİ

Dün Koronavirüs Bilim Kurulu’nun ardından yazılı bir açıklama yapılmıştı. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca imzasıyla yapılan açıklamada, “Son aylarda tüm dünyadakine benzer bir seyirle, vaka ve ölüm sayılarında önemli artışlara şahit oluyoruz.İstanbul başta olmak üzere ülkemizin genelinde daha ciddi seyrediyor. Hastalığın yayılmasını önleyici somut tedbirlerin hayata geçirilmesinin tavsiye edilmesi yönünde karar alındı” denilmişti.

Haber
İlgili Haberler
Yorum yapabilmek için giriş yapmalısınız.
Menü
Sohbeti Başlat
Merhaba,Web Sayfamıza Hoşgeldiniz..
Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?